Çıralı’dan Seydikemer’e 3 Müjde

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Seydikemer Bölgesel Toplantısı’nda, Seydikemer sorunları ve çözüm önerileriyle birlikte görüşüldü. Seydikemer’e 3 müjde veren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Seydiler Kilimi için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Alabalık ve domates için de markalaşma çalışmaları hızlandı” dedi.
Bu haber 2018-12-14 11:50:06 eklenmiş ve 2971 kez görüntülenmiştir.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Seydikemer Bölgesel Toplantısı’nda, Seydikemer sorunları ve çözüm önerileriyle birlikte görüşüldü. Seydikemer’e 3 müjde veren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Seydiler Kilimi için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Alabalık ve domates için de markalaşma çalışmaları hızlandı” dedi.

Seydikemer Esinti Restoran’da düzenlenen bölgesel toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Yönetim Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim, Emre Başaran, Halil İbrahim Öztürk, FTSO Meclis üyeleri Ramazan Gümüşhan, Akif Milaslıoğlu, Aydın Ertemli, Selamettin Yılmaz, Erol Aksoy, Ozan Altıok, Kerim Arslan, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türkan, Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak ve çok sayıda Oda üyesi katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan FTSO Başkanı Osman Çıralı, yeni yönetimin göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Seydikemer’i Fethiye’den ayrı tutmadıklarını vurgulayan Osman Çıralı, Agritech Fethiye Tarım Fuarı, World Travel Market ve Travel Turkey’de Fethiye ve Seydikemer’in tanıtımını bir bütün olarak ele aldıklarını kaydetti. Seydikemer’in her ne kadar bir tarım bölgesi olarak önce çıksa da alternatif turizm potansiyeli açısından zengin olduğunun altını çizen Çıralı, hazırladıkları 4 yıllık stratejik planda, çalışma planında, Seydikemer’de alternatif turizmin geliştirilmesi konusuna ağırlık vereceklerini kaydetti.

Seydikemer’e ofis açma sözü verdiklerini hatırlatan Osman Çıralı, seçim sonrası bu sözü yerine getirdiklerini, her cuma günü bir Oda personelinin Seydikemer Esnaf ve Sanatkârlar Odası binasında yer alan destek ofisinde görevlendirildiğini söyledi. Çıralı, destek ofisinden aidat tahsili yapılamadığını ama Odaya gelmeden ödeme yapmak isteyen üyelerin Oda web sitesinden ödeme yapabileceğini ve faaliyet belgesi alabileceğini açıkladı.

 

Seydikemer’e 3 müjde

 

Osman Çıralı, Seydikemerlilere coğrafi işaret müjdesi verdi. Seydikemer Kilimi için coğrafi işaret başvurusunun yapıldığını belirten Osman Çıralı, domates ve alabalıkta markalaşma çalışması yürüttüklerini, “Fethiye Domatesi” için bir logo tasarımı yapıldığını, alabalık ve domates üretimi üzerine de filmler hazırlatılarak bunların sosyal mecralarda paylaşılacağını ifade etti.

Seydikemerlilerin merakla takip ettiği Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarına da değinen Osman Çıralı, “Seydikemer’e kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas OSB ve Mermer OSB için alan araştırması yapıldığını bildirdi.

“Seydikemer’den katılım bekliyoruz “

Odaların icra değil; rica makamı olduğunu vurgulayan Osman Çıralı, üyelerin taleplerini ilgili makamlara iletip olumlu sonuçlandırmak için lobi faaliyetleri yürüttüklerini bildirdi. FTSO olarak kurum, kuruluş ve meslek odaları ile uyumlu çalıştıklarını belirten Çıralı, Seydikemer Belediyesi’ni, kurum ve kuruluşları, meslek odalarını gündemdeki konuları ilgili makamlara taşıyan Turizm Konseyi ile Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu toplantılarına katılmaya davet etti.

FTSO Başkanı Osman Çıralı’nın bilgilendirmesinin ardından üyeler Odadan beklentilerini dile getirdi.

 

Üniversite öğrencileri için yurt sorunu

Toplantıda dile getirilen Seydikemer’deki üniversite öğrencileri için yurt talebi ile ilgili soruyu cevaplandıran Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Ali Türkan, yurtların Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı olduğunu hatırlatarak, “Konuyu geçtiğimiz günlerde Ankara’ya taşıdık. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda görüştüğümüz yetkililer, Seydikemer’deki kayıtlı öğrenci sayısının 68 olduğunu, bu sayının yurt yapımı için yeterli olmadığını söylediler. Ancak şöyle bir çözüm yolu sundular; iş adamları veya müteşebbisler Kredi Yurtlar Kurumu ile 15 yıllık bir protokol imzalayarak yurt yapıp bunu kuruma kiralayabiliyor. Bu şekilde bir yurt yaptırılabilir.” dedi.

 

12 ay turizm için Seydikemer önemli

Seydikemer Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sağır da toplantıda yaptığı konuşmada Seydikemer’in henüz bilinmeyen çok sayıda tarihi değeri olduğunu kaydederek, “Likya’nın en büyük 5 kenti Seydikemer sınırları içinde ama bunların tanıtımını yapamıyoruz. Seydikemer’in tarihi değerlerinin yanı sıra Saklıkent gibi çok sayıda doğal güzelliği ve keşfedilmeyi bekleyen kanyonları var. Turizm ve tarihi değerlerimizle ilgili envanter çalışması yapılmalı. Bölgemizde turizmin 12 aya yayılması konusunda özellikle kış ayları açısından Seydikemer’in büyük katkısı olacaktır. Likya yolunda kış aylarında bile yürüyüş yapan turist grupları var. Tarih turizmi için gelenler özellikle kış aylarını tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

 

Seydikemer’deki en yüksek katılımlı toplantı

Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak,  FTSO’nun Seydikemer’de bölgesel toplantı yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Geçtiğimiz yıllara oranla katılımın yüksek olması çok sevindirici. Seydikemer Belediyesi’nin yanı sıra birlikler, kooperatifler, kurum ve kuruluşlar olarak ortak hedefimiz Seydikemer’de ekonomik kalkınmanın sağlanarak refah seviyesinin yükseltilmesi. Seydikemer’de öncelikli olarak kırsal alan ve turizm alanı tespit çalışmasının yapılması lazım. Seydikemer’de bir hayvancılık ihtisas OSB açılması için gerekli çalışmalar için çalışıyoruz. Yer tespiti yapıldı ama onunla ilgili hukuki sorunlar çıktı. Bu sorunun önümüzdeki günlerde aşılacağına inanıyoruz. OSB içinde rasyonel işletmeler oluşturarak güçlü bir hayvancılık sektörü yaratmalıyız. Ancak bu şekilde et ithalatını engelleriz” diye konuştu.

Seydikemer’de 200 milyon TL’lik alabalık üretimi

Toplantıda söz alan Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Alabalık yetiştiriciliği konusunda Türkiye’de son 30 yılda çok büyük bir gelişme yaşandığına dikkat çekerek Seydikemer’in bu gelişmede büyük katkısı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin alabalık ihracatının 1 milyar doları aştığını belirten Hüseyin Yıldırım, şunları söyledi:

“Türkiye'de en fazla alabalık üretimi Muğla'da yapılıyor. Muğla'da 60 alabalık üretim çiftliği var ve yıllık yaklaşık 20 bin ton üretim yapılıyor. Bunun 16 bin tonu Seydikemer’de üretiliyor ve üretilen alabalığın yüzde 80'i de ihraç ediliyor. Seydikemer’de 200 milyon TL’lik alabalık üretimi gerçekleştiriliyor ki bu katma değersiz rakam. Bu değerimize sahip çıkmamız lazım. Buna fabrikalarda işleyerek katma değer de ekleyebilsek rakam çok daha büyük olacak. Ancak Seydikemer’de sadece 2 küçük fabrika var ve yeterli değil. OSB ile daha fazla fabrika kurulabilir. Bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Eşen Çayı, Yaka ve Ören’de küçük küçük aile işletmeleri var. Rekabet arttıkça bu küçük işletmeler ayakta kalmakta zorlanacak. Eşen bölgesi balıkçılık havzası olarak tescil edilmeli. Küçük işletmeler, teşvik edilerek küçük restoranlar kurabilmeli ancak böyle ayakta kalabilirler. Sürdürülebilir balıkçılık için bu işletmelerin desteklenmesi gerekir.

Dünyaya alabalık ihraç ediyoruz ama kendi insanımız alabalığın kıymetini bilmiyor. Organik balık standartlarında üretim yapıyoruz. Tesislerimiz uluslararası sertifikasyona sahip tesisler. Alabalıkçılar olarak ürettiğimiz ürünü anlatmak, tanıtmak istiyoruz. Bu nedenle Fethiye’de tanıtım amaçlı bir market açmak istiyoruz. Bu konuda FTSO’nun da desteğini bekliyoruz”

 

FTSO Başkanı Osman Çıralı da alabalık üreticilerine kooperatif olarak Fethiye ve Seydikemer’de restoran açmaları önerisinde bulunarak alabalık tanıtımı için FTSO olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Toplantının sonunda FTSO Başkanı Osman Çıralı Seydikemer’deki kurumların, odaların ve sivil toplum örgütlerinin birlik, beraberlik altında çalışması hususunu vurgulayarak, FTSO’nun her zaman Seydikemer’in yanında olduğunu ifade etti.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç