14 Mart Tıp Bayramı Fethiye'de törenle kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı ve Sağlık Haftası Fethiye'de de çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki törende konuşan İlçe Sağlık Müdür Vekili Fethiye Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yavuz Okulu, ''14 Mart vesilesi ile ülkemizin makus talihini değiştirmek yönündeki azmimizi mesleğimize inancımızı hatırlayalım ve kendimize güvenelim. Gelecek beyaz önlüklerimiz kadar aydınlık olacaktır'' dedi.
Bu haber 2019-03-15 11:46:00 eklenmiş ve 617 kez görüntülenmiştir.

14 Mart Tıp Bayramı ve Sağlık Haftası Fethiye'de de çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önündeki törende konuşan İlçe Sağlık Müdür Vekili Fethiye Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yavuz Okulu, ''14 Mart vesilesi ile ülkemizin makus talihini değiştirmek yönündeki azmimizi mesleğimize inancımızı hatırlayalım ve kendimize güvenelim. Gelecek beyaz önlüklerimiz kadar aydınlık olacaktır'' dedi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeni ile Fethiye Beşkaza Meydanı Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene İlçe Sağlık Müdür Vekili Devlet Hastanesi Baş Hekimi Dr. Yavuz Okulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatmagül Yur, Fethiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baş Hekimi Erdinç Ural, İYİ Parti İlçe Başkanı Suat Aybek ile doktorlar, sağlık görevlileri ve öğrenciler katıldı. Törende İlçe Sağlık Müdür Vekili Fethiye Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yavuz Okulu, Atatürk Anıtına çelenk sundu. Daha sonra Lokman Hekim Esnaf Hastanesi ve Özel Letoon Hastanesi ile Özel sağlık okulları çelenkleri sunuldu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından İlçe Sağlık Müdür Vekili Fethiye Devlet Hastanesi Baş Hekimi Yavuz Okulugünün anlam ve önemini anlattı. Okulu, konuşmasındaTürkiye'de modern anlamda ilk tıp mektebinin 14 Mart 1827 yılında tıphane-i amire ve cerrahhane-i Amire adıyla açıldığını, 1839 yılında yeniden düzenlenip Galatasaray'da Mektep-i Tıbbiye-i Şahane adıyla faaliyete geçtiğini, ilk tıp bayramının kutlamasının ise 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da tıbbiyelilerin tepkilerini dile getiren bir törene dönüştüğünü söyledi.

''GELECEK AYDINLIK OLACAK''

Okulu, ''Türk tıbbiyelisi tarihin her döneminde milletine olan sorumluluğunu yerine getirmiş ve bu uğurda gerektiğinde canını bile vermekten çekinmemiştir. Bundan sonra da bu millete hizmet etmek adına üzerine düşeni yerine getireceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerekir. Şunu biliyoruz ki, başarılı sağlık hizmeti sunumu için asıl unsur sağlık hizmeti sunan insanımızdır. Cumhuriyetimizin ilk yıllarından bugüne verem, sıtma, trahom gibi bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınması, anne ve bebek ölümleri gibi temel sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi, başta hekimlerimiz olmak üzere her seviye ve kademede sağlık personelimizin fedakar gayretleri ile mümkün olmuştur. Türk hekimleri olarak insanımızın sağlıklı yaşaması ve varlığını sürdürmesi için çareler düşünmek hepimizin sorumluluğudur. 14 Mart vesilesi ile ülkemizin makus talihini değiştirmek yönündeki azmimizi mesleğimize inancımızı hatırlayalım ve kendimize güvenelim. Gelecek beyaz önlüklerimiz kadar aydınlık olacaktır''ifadelerini kullandı.

 

''MİLLİ RUHU SÖNDÜREMEYECEKLER''

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatmagül Yur da ''Tıp bir sanattır. Hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat'' diyerek, ''14 Mart 1919'da İstanbul'u işgal etmeye kalkanlara karşı direnen tıbbiyelerden miras kalan milli ruhu hiç bir güç söndüremeyecektir. Bizler milletimizin sağlık neferleri olarak tüm insanlığa ve özellikle milletimize faydalı olmak için var gücümüzle her zaman ve her şartta çalışmaya azmettik. Bu bizlerin hem milletimize hem insanlığa borcudur'' dedi. Yur, ''Ülkemizde çok iyi yetişmiş üst düzeyde donanımlı yeniliklere açık ve ileri teknolojileri uygulayabilen hekimlerimizin sayısı giderek artmaktadır'' diyerek, ''Üniversite, bölge ve şehir hastanelerimizin bir çoğunda yapılabilen her türlü organ nakli ve üst düzey ameliyatların yanı sıra verilen nitelikli sağlık hizmeti yurtdışına giden hasta sayısını azaltmıştır'' diye konuştu. Fethiye Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Baş Hekimi Erdinç Ural ise tıp bayramının önemini anlatıp, doktorlar ve sağlık çalışanlarının tıp bayramını kutladı.

 

“EN GENÇ HEKİM’DEN HİPOKRAT YEMİNİ”
Törende doktorluk mesleğine yeni başlayan doktor Yasin Yazıcı tarafından 2 bin yıldır mesleğe yeni başlayan doktorların yaptığı Hipokrat yeminini gerçekleştirdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç