‘Bir Meslek Bir Umut’ Porojesi Tanıtıldı

Fethiye Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen ‘Bir Meslek Bir Umut’ projesi işverenlere tanıtıldı. Proje, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin, Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenecek kurslar ile meslek edinmelerini ve firmaların talepleri doğrultusunda istihdam edilmelerini öngörüyor.
Bu haber 2019-03-15 17:04:42 eklenmiş ve 2800 kez görüntülenmiştir.

 

Fethiye Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen ‘Bir Meslek Bir Umut’ projesi işverenlere tanıtıldı. Proje, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin, Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenecek kurslar ile meslek edinmelerini ve firmaların talepleri doğrultusunda istihdam edilmelerini öngörüyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda 14 Mart Perşembe günü Fethiye Kaymakamlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve FTSO tarafından imzalanan ‘Bir Meslek Bir Umut’ projesi ile ilgili toplantı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye İŞKUR Müdürü Mustafa Karakan, Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ender Suat Tok, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcısı Veli Uysal, Ölüdeniz Turizm Kooperatifi Başkanı Mümtaz Kökten, Fethiye Süt Birliği Başkanı Turgut Tokmak, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Tunç, Fethiye Belediyesi temsilcisi Selver Hatice Kabak, Fethiye Denetimli Serbestlik temsilcisi Dilek Bilgin, FTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Emre Başaran ve Ramazan Dim ile Meclis Üyeleri Mustafa Yiğit, Ali Çelik, Ramazan Sıtkı Gümüşhan, Erol Aksoy, FTO Meslek Komitesi Üyesi Konca Eroğlu, FTSO Genel Sekreter Vekili Av. Ezgi Kullukçu, Fethiye İŞKUR temsilcileri Azem Gümüş, A. Gülçin Göcekli, Fethiye Halk Eğitim Müdürlüğü temsilcisi Ercüment Yarbaşı ile firma yetkilileri katıldı.

Fethiye İŞKUR Müdürü Mustafa Karakan, proje kapsamında Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde denetimli serbestlikten yararlanan hükümlülerin meslek edinmeleri amaçlı meslek kurslarının düzenlenmesi; kurs bitiminde kişilerin vasıflı eleman olarak işe yerleştirilmesinin hedeflendiğini aktardı. Karakan, “Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde yapılan bu toplantı sayesinde işverenlerin ihtiyaç duydukları meslekler belirlenip, denetimli serbestlik hükümlülerine bu kapsamda kursların açılabilmesini sağlayacağız. Bu şekilde sektörlerin talep ettiği özellikle ara eleman ihtiyaçları karşılanabilecek.” dedi.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında açıklanan yeni istihdam destekleri hakkında da bilgi veren Fethiye İŞKUR Müdürü Mustafa Karakan, Yeni İstihdam Ücret Desteği’nin 30 Nisan 2019 tarihine kadar işe alınan kişilerin ücretinin yanı sıra prim ve vergisinin 3 ay boyunca devlet desteği kapsamında olduğunu vurguladı. Karakan, “Bu önemli destekten yararlanmak için istihdamın 1 Ocak–30 Nisan tarihleri arasında yapılması; istihdam edilecek kişinin önceki üç ayda 10 günden fazla aynı firmada sigortalılıklarının bulunmaması; sigortalının 2018’de en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edilmesi ve İŞKUR veri tabanına kayıtlı olması gerekir. Ücret desteğine karşılık bu kişilerin firmada 9 ay istihdam edilme koşulu var. Devlet üç aylık destek sonrasında devamındaki 9 ayın vergi ve SGK primini karşılıyor. Kadın, engelli ve 18-25 yaş arası erkek için bu süre 15 aya kadar uzuyor.” diye konuştu. 

 

Fethiye İŞKUR Müdürü Mustafa Karakan ayrıca İstihdam Seferberliği kapsamında yer alan diğer destekler ile İŞKUR’un İş Başı Eğitim (İEP) Programı ve Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Programı (MEGİP) ile ilgili bilgi aktardı.

 

Toplantıda söz alan Fethiye Denetimli Serbestlik temsilcisi Dilek Bilgin, kişilerin suç nedeni ile karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunların çözümünde, kurumun en önemli görevlerinden birisinin ilgili ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülerin meslek veya sanat edinmelerinde ve iş bulmalarında yardımcı olmak olduğunu söyledi. Dilek Bilgin, bu kapsamda Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker ve Fethiye Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Osman Çıralı tarafından “Bir Meslek Bir Umut” projesi imzalandığını hatırlattı. Dilek Bilgin şunları kaydetti:

“Projenin amacı; denetimli serbestlik aşamasına gelmiş kişilerin piyasanın talebi doğrultusunda katılacakları kurslar neticesinde bir meslek edinmelerine olanak sağlamak. Biz kurum olarak Fethiye’de 3 bin kişiden sorumluyuz ve bu kişiler sabıka kaydına rağmen işe girmek istiyorlar. Amacımız sabıka kaydının oluşturduğu önyargıları kaldırarak denetimli serbestlikten faydalanan hükümlülerin eğitim sonunda istihdam edilmelerini sağlamak; çünkü bu kişiler işlerine dört elle sıkı sıkıya sarılıyorlar. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bu kapsamda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne önemli bir katkıda bulundu. Buna göre denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlülere Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından ‘Pastacı Çırağı’ kursu açılacak. Kursun yapılabilmesi için Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde tam donanımlı büyük bir mutfak atölyesi kuruldu ve bu atölyenin mutfak ekipmanları Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından alındı. Bu önemli katkı sayesinde ilk etapta 21 vasıfsız işçi donanım sahibi olacak ve eğitimleri sayesinde mesleğe atılacaklar.”

Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ender Suat Tok, merkezlerinde sektörün ihtiyacı doğrultusunda her türlü kursun verilebileceğini belirterek; ‘Hayat Boyu Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı yaygın eğitim kurs programında 70 alanda 3000’i aşkın kurs yer almakta. Bu kapsamda Halk Eğitim Merkezimizde asgari 12 kişinin talebi ile istenilen kurs düzenlenebiliyor. Fethiye, Muğla bölgesinde 500 kurs ve 19000 kursiyer rakamları ile en çok kursiyerin eğitim gördüğü ilçe. Denetimli Serbestlikten yararlanan hükümlüler için de piyasanın talebi doğrultusunda istenilen kurs verilebilir.  Düzenlenecek pastacı çırağı kursunun yanı sıra aşçı yardımcısı, aşçı çırağı, pide yapımı, pizza yapımı, döner hazırlama gibi kurslar açılabilir.” şeklinde konuştu.

Toplantıda, işverenlerden yoğun ilgi gören proje kapsamında eleman açığı olan mesleklerle ilgili hangi kursların açılabileceği konusu da değerlendirildi Toplantıya katılan işverenler  turizm sektörünün yanı sıra tarım, imalat ve sanayi sektörlerinde de ciddi bin kalifiye ara eleman ihtiyacı olduğuna dikkat çektiler. Toplantıda imalat sektöründe mobilya alanında; tarım sektöründe hayvan bakıcılığı, hijyen, sürü yönetimi alanlarında; geri dönüşüm ve çevre sektöründe atık yönetimi alanında; beyaz eşya sektöründe servis alanında kurs açılabilecek bölümler olarak belirlendi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç