Seydikemer’de balık işleme tesisleri denetlendi

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Su Ürünleri Birimlerinde görevli Mühendisler İlçede faaliyet gösteren Balık İşleme ve paketleme tesislerinde geniş çaplı denetimler yaptı.
Bu haber 2019-03-26 11:06:31 eklenmiş ve 2690 kez görüntülenmiştir.

 

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol ve Su Ürünleri Birimlerinde görevli Mühendisler İlçede faaliyet gösteren Balık İşleme ve paketleme tesislerinde geniş çaplı denetimler yaptı.

Su ürünleri tesislerini denetleyen Gıda Mühendisleri Eren Arı, Mirati Haydardedeoğlu ve Su Ürünleri Mühendisi Hasan Sarıtekeli amacımız; “ Tesislerde işlenen ürünlerin tüketicilerini, üretimden kaynaklanan sağlığa yönelik tehlikelerden korumak ve tesisin çalışma konuları ile yaptığı çalışmaların uygunluğunu kontrol etmektir. Tesis yerleşim alanı, çevresi, binaların durumu, sosyal tesisler ve yapılanmaya ilişkin diğer hususları kapsayan alt yapı ve tesisin fiziksel şartları, Araç gereç, alet ve ekipmanın durumu, çalışanlar, temizlik, dezenfeksiyon, ürün kalite  ve kontrolüne yönelik hijyenik şartları, tesiste kullanılan suyun kalitesi, tesisin işleyeceği ürün ve değerlendirme şekline göre uygulanan proses ve buna ilişkin hususları,  tesis ürün işleme ve değerlendirme şekline göre, su ürünlerinde meydana gelebilecek ve genellikle sağlık konularında odaklanan risk noktalarına ilişkin plan ve programların varlığı ve uygulanabilirliği, hammadde temininden itibaren yapılan tüm işlemleri ve faaliyetleri gösterir kayıtların tutulması, muhafazası gibi, konular yaptığımız denetimin  esasını oluşturmaktadır” dedi.

Denetimler hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı ;”Muğla İlimiz ve özellikle Seydikemer İlçemiz su ürünleri işleme ve değerlendirme sanayinde özellikle son yıllarda olumlu gelişmeler kaydetmiştir. Bu olumlu gelişmelerin en önemli nedenlerinden biri denetim ve kontrol prosedüründe uygulanan sistemdir. Sistemin geliştirilmesi, kalite ve kontrol hizmetlerinde dünya ve Avrupa standartlarına uyulması ve Avrupa Birliği Direktifleri ile Su Ürünleri Mevzuatının mutlaka uygulanması zorunluluğunun ortaya çıkmasından kaynaklanmıştır. Sistemin başarılı olması, belirtilen direktif ve mevzuatta öngörülen özelliklere haiz Su Ürünleri İşleme ve Değerlendirme Tesislerine, güvenilir son ürünler elde edilmesi için, ihracata yada iç piyasaya yönelik faaliyette bulunan tüm tesislerde de gerekli kontrol ve takibinin yapılması ile mümkün olmaktadır. Bu ise bir sıra inceleme ve denetimi gerekli kılmaktadır. Tüm denetimlerde temel amacımız ; insan sağlığına zarar vermeyecek kaliteli ve güvenli su ürünlerinin elde edilmesi ve buna ilişkin standartların sağlanmasının teminidir.

Bu kapsamda bizlerde Müdürlük olarak  ; Su ürünlerinin yetiştirildiği ve avlandığı alanlarda, karaya çıkartıldığı noktalarda ve satış yerlerinde kalite kontrol açısından, Su ürünleri işleyen, değerlendiren, muhafaza eden tesislerin, imal ettikleri su ürünlerinin Avrupa Birliğine veya diğer üçüncü ülkelere ihraç edilmesi veya iç pazarlara sunulması halinde alacakları onay numarası için yapılan denetimler, işleme tesisine ilişkin alt yapı, teknik, sağlık ve fiziksel yönlü denetimler, Onay numarasının alınmasını müteakip, tesiste periyodik olarak yapılan çalışma ve hijyen şartları, iş akışı, ürün ve üretim kontrollerini içeren rutin denetimlerdir yapmaktayız” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE - SAĞLIK haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç