Seydikemer Üreticisi SMS sistemi ile bilgilendirilecek

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Sağlığı Birimi İlçedeki zeytinliklerde örnekleme usulü hastalık ve zararlı kontrolleri yaptı. Son dönemlerde önemli zarar yapan “Sarı Ağaç Kurdu Zararlısı” hakkında mücadele yöntemleri anlatıldı. Bahçe sahiplerine tavsiyelerde bulunuldu.
Bu haber 2019-03-28 14:21:58 eklenmiş ve 1664 kez görüntülenmiştir.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Sağlığı Birimi İlçedeki zeytinliklerde örnekleme usulü hastalık ve zararlı kontrolleri yaptı. Son dönemlerde önemli zarar yapan “Sarı Ağaç Kurdu Zararlısı” hakkında mücadele yöntemleri anlatıldı. Bahçe sahiplerine tavsiyelerde bulunuldu.

Çalışmaları  hakkında bilgi veren teknik personel; “İlçemize bağlı Eşen, Minare , Kabaağaç ve Minare Mahallelerinde zeytin bahçeleri gezilerek “Sarı Ağaç Kurdu Zararlısı” kontrolleri yapıldı. Bir önceki dönemde zirai açıdan bakımları yapılmış zeytin bahçelerinde sarı ağaç kurdu olmadığı gözlemlendi. Bakımsız atıl durumda olan bahçelerde zararın yoğun olduğu tespit edildi. Mahallelerde bulunan çiftçilere zararlı hakkında eğitim çalışması yapıldı. Zararlının çıkış dönemlerine göre kültürel önlemlere müteakiben yapılması gereken kimyasal mücadele hakkında bilgiler verilerek lifletler dağıtıldı. Müdürlüğümüzün “Bitki Hastalık ve Zararlıları SMS Sistemi” hakkında çiftçilere duyurular yapıldı. Sistem tanıtıldı. Sistemde kaydı olmayan çiftçilerin kayıtları yapıldı. SMS sisteminin neden önemli olduğu ; ilaçlama ilanlarında birliktelik sağlanması ve zarar eşik seviyesi aşıldıktan sonra yada eşik seviyesine gelmeden ilaçlama yapmanın sakıncaları anlatıldı.” dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ise; “ Bitkisel üretimi sınırlayan hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak, bu yolla tarımsal üretimi artırmak ve kalitesini yükseltmek amacıyla her yıl İlçede yetişen ürünler bazında Zirai Mücadele proğramları yapılmaktadır. Program dahilinde hastalık ve zararlılarla mücadele yapılmaktadır. Öncelikli hedefimiz  Mücadele yöntemleri arasında maliyeti en düşük olan  Kültürel Mücadele yöntemidir. Zararlıların yaşayışını bozan, çoğalmalarını önleyen tarımsal işlemler bu başlıkta değerlendirilir. Kuvvetli ve sağlam bitki yetiştirmek, dayanıklı bitki tür ve çeşitleri yetiştirmek, ekim ve dikim zamanının ayarlanması, hasat zamanının ayarlanması, tuzak bitkiler, bitki artıkları ve yabancı otların imha edilmesi ve münavebe uygulamaları kültürel önlemler altında uygulanmaktadır. İlçemizde bulunan erken uyarı istasyonları ile bazı hastalık ve zararlılara karşı gerektiğinde en uygun zamanda ve en az sayıda ilaçlama yapmayı hedeflemekteyiz. Bu projede hastalık ve zararlının yoğunluğu, biyolojisi ve bitki fenolojisi takip edilerek gerektiği zaman ilaç kullanılmaktadır. Bitkisel üretimi sınırlayan hastalık, zararlı ve yabancı otların zararından bitkileri korumak, bu yolla tarımsal üretimi artırmak ve kalitesini yükseltirken hedefimiz üretimde sürdürülebilirliği sağlamaktır. Bunun için önem sırasına göre mekanik, kültürel, biyolojik önceliğimiz olup  kimyasal mücadele en son başvurduğumuz yöntemdir.” dedi


ETİKETLER : Engin Maraşlı Özay Duvarcı Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç