Okul çağı çocukları doğa ile buluştu

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü yürütmekte olduğu “Okul Çağı Çocuklarda tarım ve Hayvancılık eğitimi Projeleri” kapsamında ,Okul çağı çocuklarda doğa bilinci oluşturmak, doğayı tanıyan, doğadaki yaşamı bilen ve doğayı koruyan bireylerin yetişmesini sağlamak için çocukları doğa ile buluşturdu.
Bu haber 2019-04-09 12:34:44 eklenmiş ve 3243 kez görüntülenmiştir.

 

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü yürütmekte olduğu “Okul Çağı Çocuklarda tarım ve Hayvancılık eğitimi Projeleri”  kapsamında ,Okul çağı çocuklarda doğa bilinci oluşturmak, doğayı tanıyan, doğadaki yaşamı bilen ve doğayı koruyan bireylerin yetişmesini sağlamak için çocukları doğa ile buluşturdu.

Bu kapsamda 15 öğrenci ile birlikte İlçe Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan “Çilek Projesi” seralarına gidildi. Çocukların çileğin kokusunu duymaları, çilek hasat etmeleri, Ziraat Mühendisliği Mesleğini tanımaları, yediğimiz yiyeceklerin tarladan sofraya gelinceye kadar aşamaları, çocukların israf etmemelerini, dengeli beslenmelerini, güvenilir gıda tüketmelerini anlatıldı.

Kendi elleriyle toprağa dokunup çilek hasat eden çocuklar daha sonra Büyükbaş ve Küçükbaş hayvancılık işletmesine götürüldü, yeni doğmuş buzağı ve keçi yavrularına dokunmaları , sağlandı. Yeterli ve dengeli beslenmede , hayvansal gıdaların önemi anlatıldı. Veteriner Hekimlik mesleği tanıtıldı.

Konu hakkında açıklama yapan Seydikemer Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ise “Günümüzde çocuklarımız maalesef teknoloji bağımlılıkları nedeni ile doğadan uzakta büyümekteler. Doğadan uzakta büyüyen çocuklarda da doğa bilinci, toprak bilinci, çevre bilinci oluşturmak zor olmakta. Amacımız çocukları bu tarz etkinliklerle doğayla hayvanlarla buluşturarak sanal ve gerçek dünya arasında bir yerlerde kalan geleceğimizin mimarı olacak çocuklarımızı üstelik teknoloji kullanmasını da dışlamadan dengede tutabilmek. Bir meyvenin ,bir sebzenin nasıl yetiştiği göstererek israfın önüne geçmek. Çocuklarda doğa ve çevre bilinci oluşturabilmek” dedi.

Çok zevkli anların yaşandığı etkinlikte çocuklar İlçe Müdürlüğünden temin ettikleri çilek fidelerini okullarının bahçesine İlçe Müdürlüğü personeli ile birlikte dikti. Başka etkinliklere de katılmak istediklerini dile getirdi. Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekim olmayı düşünmediğini söyleyen çocuklarda etkinliğin sonunda gelecekteki meslek seçimlerinde değişimler yaşandığı gözlendi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç