Genç çiftçilere işletmelerinde eğitim ve kontrol

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü, Genç çiftçilerin projeli işletmelerinde yerinde eğitim ve kontrol işlemlerine başladı.
Bu haber 2019-04-09 12:37:13 eklenmiş ve 2757 kez görüntülenmiştir.

 

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü, Genç çiftçilerin projeli işletmelerinde yerinde eğitim ve kontrol işlemlerine başladı.

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğünce 2018 yılı içerisinde  Genç Çiftçi Projesi kapsamında; 27 Küçükbaş yetiştiricisine 34’ er adet, 39 büyükbaş yetiştiricisine 5’er adet hayvan, 9 arıcıya 40’ar adet kovan, 2 mantar yetiştiricisine 100’ er m2 mantar işletmesi, 1 çiftçiye 500 m2 sera, 1 çiftçiye 5 dekar bağ projesi onaylandı. Bitkisel ve hayvansal ürün projeleri tamamlandı. İlçe Müdürlüğü ekipleri projeli işletmelerin kontrollerine başladı.

Konu hakkında bilgi veren İlçe Müdürlüğü Teknik Personeli :”Bakanlığımız Genç Çiftçi Destekleme Projeleri dahilinde 2017 ve 2018 yıllarında Seydikemer İlçemiz Bağlıağaç ve Yakaköy Mahallesinden Safa Kocakahya ve Hülya Koşan İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği faslından 100’er m2 çadır üretim tesisinde ve iklim kontrollü ortamlarda üretimlerine devam etmektedir. Müdürlüğümüzce yapılan düzenli kontrol ve ziyaretlerde üreticilerimizin sorunları takip edilerek çözüm geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Üreticilerimiz, bu konuda Bakanlığımızca sunulan desteklemenin kendileri için çok değerli olduğunu ifade ederek, istiridye mantarı üretiminden memnun olduklarını, sezon içinde 5-6 partiyi bulabilecek üretim hedeflediklerini, kompost temininde belli kaynaklara bağlı olduklarını, İlçemizde yeterli kapasiteye ulaşılması halinde kompost üretiminin mahallinde yapılması ile üretim maliyetlerinin azalacağını, imkanlar dahilinde üretim alanlarını artırmayı hedeflediklerini ifade etmişlerdir. “ dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı ise; İlçemizde uygulanan kırsal alandaki tarımsal ve hayvansal üretime yönelik   projelerle amaçlarının genç çiftçileri kırsal alanda tutmak , katma değer ve hayvancılık üretimine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Maraşlı, Çiftçilerimizden ricamız, temennimiz tarımsal üretim ve hayvan varlığındaki azalışları da dikkate alarak mevcut hayvanlarını çoğaltsınlar. Geriye dönüş olmadan, ülke ekonomisine pozitif katkıda bulunsunlar. Biz Müdürlük olarak her konuda yanlarındayız” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç