“Roman Kahramanları Aramızda” etkinliği beğeni topladı

Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı dersi sınıf projesi kapsamında İnşaat Teknolojileri Alanı 12-AT sınıfı öğrencileri “Roman Kahramanları Aramızda” projeleriyle özel kostümler giyerek Türk ve dünya edebiyatının unutulmaz karakterlerini canlandırdı.
Bu haber 2019-04-25 11:21:07 eklenmiş ve 1755 kez görüntülenmiştir.

 

Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili  ve Edebiyatı  dersi  sınıf projesi  kapsamında İnşaat Teknolojileri  Alanı 12-AT  sınıfı  öğrencileri  “Roman Kahramanları Aramızda”  projeleriyle özel kostümler giyerek Türk ve dünya edebiyatının unutulmaz karakterlerini canlandırdı. 

Öğrencilerin kimi ‘Feride’ oldu, kimi ‘Raskolnikov kimi de Küçük Ağa. Türk ve dünya edebiyatı romanlarındaki ölümsüz kahramanlar, 19  Nisan  Cuma günü  Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’sinde bir araya geldi. Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İnşaat Teknolojileri Alanı 12-AT sınıfı öğrencileri  Türk Dili ve Edebiyatı dersinde okudukları romanlardaki kahramanların kostümlerini giyip onların karakterlerine büründü. “Roman Kahramanları Aramızda” projesi kapsamında okul bahçesinde hazırlanan afiş ,dekor ve stantlarda  romanlar ve kahramanları anlatıldı. Her stantta roman karakterlerini simgeleyen mekanlar oluşturuldu.  Her bir karakter kendi standında, romandaki bir sahneyi gösteren dekorun içinde yer aldı. Roman kahramanları  tarafından "Romanlardan Pasaj Dinletisi" gerçekleştirildi. Etkinliğe yoğun ilgi oldu. Okul öğretmen, öğrenci ve personeli dışında  çevre okulların öğretmen ve öğrencileri de etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Öğrencilerin ,konuklara projeye nasıl hazırlandıklarını, kostüm ve makyajlarını kendilerinin yaptıklarını , bu süreçte neler hissettiklerini , romanların konusunu ve karakterlerin  hikayelerini anlattılar. Ziyaretçilerle sohbet tadında gerçekleşen etkinlik görsel olarak da çok dikkat çekerek beğeni topladı. Konuklar, hangi karakterler olduklarını  çözmeye ve  o kahramanları tanımaya  çalıştılar. Bu etkinlikle eserleri  ve karakterleri daha iyi kavradıklarını, okumadıkları eserleri ve kahramanları merak  ettiklerini ve okumak istediklerini  belirten öğrenciler, sorulan sorulara da canlandırdıkları  karakterlerin ağzından cevaplar verdiler. Bir roman karakteri canlandırmanın dışında gerçekten romanın içinde yaşıyor gibi olduklarını söyleyen öğrenciler,  “Rüya gibi bir gündü” diyerek duygularını paylaştılar.

Okul öğrencilerinden Funda,  Kürk Mantolu Madonna’nın güzel Maria  Puder’i ; Efsun,  Çalıkuşu romanındaki ideal öğretmen Feride’ydi. Hasan Basri   İnce Memed ‘i  Hilal ise yavuklusu  Hatçe’yi canlandırdı.  Deniz,  Sherlock Holmes ; Kutluşah Oblamov ; Umut  Harry Potter’da Sirius Black ; İsmail ise Sefiller’de  Jan Valjan  karakteriydi. Fikri Eren   Alacakaranlık serisinin vampir  Edward’ı, Barış Serenad’ın Profesör Max Wagner’ı   , Samet  Suç ve Ceza ‘nın Raskolnikov’u, Ufuk  Notre Dame’ın Kamburu ‘nun Quasimado’su Çağla ise  Esmaralda’sı olmuştu. Gizem, Kardeşimin Hikayesinin  gazeteci kızıydı. Ateşten Gömlek romanının Peyami karakteri Furkan , Ayşe Hemşiresi İlayda idi. Aşk-ı Memnu’nun gizli aşıkları Behlül ve Bihter karakterleri ise  Vefa ile Türkan’a emanetti. Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmi’si Boran, Damat Ferit’i Alperen, Hafize Anası Tevhide olmuş ; Hamit ve Emre ise  romana adını  veren Küçük Ağa karakterine bürünmüşlerdi. 

Okul Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni  Hülya Tüter yaptığı açıklamada; “Öğrencilerimize anlatım ustalığı kazandırmaya ,duyuş ve düşünüşte bir olgunluk vermeye, dilimizin inceliklerini öğretmeye çalıştığımız Türk Dili ve Edebiyatı derslerimizde,  seçkin yazarları tanıtarak onların okudukça dünyanıza renk katacak, bambaşka diyarlara götürecek  birbirinden güzel öykü ve  romanlarını  okutarak gençlerimizin kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlıyoruz. Öğrencilerimize  bu yoğun eğitim döneminde bir durak olabildiysek ve merak uyandırıp onları okumaya özendirebildiysek  ne mutlu bize… Bu çalışmalar, yazmaya  ve  okumaya meraklı, kütüphanede kitap tozundan rahatsız olmayan  öğrencilerimin çabalarının bir yansıması... Emeği geçen tüm öğrencilerimin ellerine ve yüreklerine sağlık” dedi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç