Seydikemer’de Çiftçi Bayramı çiftçi çocuklarıyla kutlandı

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü 14 Mayıs “Dünya Çiftçi Bayramı” nı çiftçi çocuklarıyla birlikte Yaka Mahallesinde kutladı.
Bu haber 2019-05-16 11:29:46 eklenmiş ve 2886 kez görüntülenmiştir.

 

Seydikemer Tarım ve Orman Müdürlüğü 14 Mayıs “Dünya Çiftçi Bayramı” nı çiftçi çocuklarıyla birlikte Yaka Mahallesinde kutladı.

İlçe Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya  göre; Müdürlükçe yürütülmekte olan “ Balığı Tanıyorum Sağlıklı Besleniyorum” Projesi çerçevesinde eğitim alan öğrencilerle “Balık tüketin ,Sağlığınızı tüketmeyin” sloganıyla beslenmede balığın önemine dikkat çekmek için çiftçi bayramında böylesi bir etkinlik yaptıkları, Seydikemer ilçesinde 54 adet alabalık işletmesinde yılda yaklaşık 14 bin ton balık üretilmesine karşın, tüketimin çok az olması nedeniyle bu projeyi hayata geçirdikleri, amaçlarının üretimde olduğu kadar tüketimde de özellikle okul çağı çocuklarının beslenmesinde çok önemli olan balıkta ilk sıralarda yer almak.” denildi.

İlçe Müdürü Engin Maraşlı ise okul çağı çocuklarının bu tip projelerle doğayla tanışıp teknoloji bağımlılıklarından kurtarmayı hedeflediklerini söyledi ve ; “ amacımız sadece balık tüketimini arttırmak değil. Çocuklarımızı atık konusunda bilgilendiriyoruz. Çevreyi gezdiriyoruz. Çevre, üretim, tasarruf gibi değerler vermeyi amaçlıyoruz. Onlar da kendi arkadaşlarına anlatacaklar. Amacımız mümkün olduğunca Sıfır Atık Projesi’ne uygun olarak o bilinçte yetişen yeni bir nesile sahip olmaktır.

Çocuklarımızı hayvancılık işletmelerine götürüyoruz. Çocukların duygusal ve sosyal gelişiminde önemli rol oynayan hayvan sevgisinin küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerekiyor. Sosyal zeka gelişiminin temelini oluşturan empati, çocukların hayvan sevgisi ile geliştirilebilen bir beceridir. Hayvanla empati kurma ve onun ihtiyaçlarını anlama becerisi, aynı zamanda insanlarla empati kurma yeteneğini de geliştirmektedir. Bu çocuklar yardımsever davranışları daha fazla göstermektedir. Yeryüzünde kendisi dışında da canlıların olduğu bilinciyle büyümesi çevreyi, doğayı anlamlandırmalarında ve saygı duymalarında kolaylık sağlamaktadır. 

Çocuklarımızı tarım işletmelerine seralara götürüyoruz. Yaşamın her alanında olduğu gibi sürdürülebilir tarım ve hayvancılıkta da bizim geleceğimiz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarda doğa, çevre, tarım  sevgisi aşılamakta önceliğimiz. Yaka Mahallesinde ziyaret ettiğimiz işletme aynı zamanda “İyi Tarım Uygulaması” da yapmakta. Biz çocuklara bu etkinlikte iyi tarımı anlattık. Gıda satın alırken nelere dikkat edilmesi konusunda bilgiler verdik. Güvenilir gıdayı tanıttık.” dedi.

Etkinliğe katılan çocuklar alabalık işletmelerinde balık dünyasını tanıdı. Daha önce aldıkları eğitimlerin belgeleri verildi. İşletmenin ikram ettiği balıkların tadına baktılar. İşletmelerde kendi elleriyle balıkları beslediler. Balık tutma yarışmaları yaparak çok eğlenceli ve renkli saatler geçirdiler.

İlçe Müdürlüğü , Muğla Alabalık Yetiştiricileri Birliğinin hediye ettiği kitapları öğrencilere dağıtıp, bir dahaki etkinliğe kadar okuma sözü alarak geziyi sonlandırdı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç