SEYDİKEMERLİ KADINLAR "KADINIM HER YERDE ARI GİBİ ÇALIŞIRIM" DEDİ Seydikemerli Kadınlar Arı Gibi Çalışıyor

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün “Kovan Başı Eğitimleri”ne kadınlarda dahil olmaya başladı. İlçe Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Arıcılık Projeleri çerçevesinde Çatak Mahallesinde 5’i kadın 18 yetiştiricinin katılımıyla uygulamalı kovan başı eğitim yapıldı. İlçe Müdürlüğünün yürüttüğü “Basralı Alanların Korunması ve Petek Güvesi Projeleri” çerçevesinde gerçekleştirilen eğitimde; “Arıcılıkta kullanılan malzemeler ve özellikleri, mevsimsel kovan bakım ve kontrolleri, arı bakım ve beslenmesi, arı hastalık ve zararlıları, kaliteli bal ve bal ürünleri üretimi, mevsimsel polen sorunları ve çözümleri, tekniğine uygun bal hasadı, arı ailesi ve bireyleri konuları işlendi.”
Bu haber 2019-07-18 17:42:49 eklenmiş ve 658 kez görüntülenmiştir.

 

Uygulanan projeler ve kovan başı eğitim hakkında bilgi veren İlçe Müdürü Engin Maraşlı; “Petek güvesi genellikle zayıf kovanlara musallat olur ve büyük zararlar verir.Sarımsı boz renktedir, geceleyin kovanlara girer ve yumurtalarını bırakır. Kovan içinde uygun şartlarda belli bir süre sonra yumurtalar kurtçuklara dönüşür. Petek güvesi en büyük zararını kurtçuk döneminde yapar. Kurtçuklar bu dönemde petek gözleri içine girer, mum bal ve polenle beslenir.Hareketlerine petek içinde kanallar açarak ve geçtiği yerlere ağ örüp siyah pislikler bırakarak devam eder. Güveyle mücadele etmenin en etkin yolu koloniyi sürekli güçlü tutmaktır.Güçlü bir kolonide arılar güvelerin yumurta bırakmasına izin vermezler. Kelebek yumurta bırakıp kurtçuk çıksa bile güçlü kolonide arılar bunları rahatlıkla temizler. Amacımız bu eğitimlerle yetiştiricilerimizin petek güvesine karşı güçlü, bakımlı kolonilere sahip olmasını sağlamak” dedi.


Müdürlüğün “Arıcılık Teknik Ekibi” ise; “  En iyi öğrenme yönteminin bizzat görerek ve uygulayarak yapılan eğitim olduğunun bilincindeyiz. Bunun için İlçemiz Çatak Mahallesinde 5’i kadın 18 arıcımıza petek güvesine karşı güçlü bakımlı kolonilere sahip olabilmeleri için uygulamalı eğitim verdik.Eğitimde 5 kadın katılımcımızın verdiğimiz teorik bilgileri uygulayabilmek için tek başlarına kovan açması, bakım ve kontrollerini yapmasındaki cesaretleri erkek arıcılarımızı ve bizleri şaşırttı. Kadınlarımızın "Kadınım Her yerde Arı Gibi Çalışırım" sloganları bizleri gülümsetti. Eğitimimiz karşılıklı bilgi alışverişleri, dilek ve temennilerle hem arıcılarımız hem bizler için unutulmazlarımız arasına girdi.
Eğitimlerimize her konuda destek veren Seydikemer Ziraat Odamıza ve Müdürlüğümüzün eğitimlerde kullanılmak üzere “Arıcı Kıyafeti” ihtiyacını karşılayan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğimize (MAYBİR) Müdürlüğümüz ve yetiştiricilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç