GÜRÜN, “KÖRFEZ KİRLİLİĞİNİN NEDENİ ARITMA TESİSİ OLAMAZ”

GÜRÜN, “KÖRFEZDEKİ KİRLİLİK ATIK SU ARITMA TESİSİNDEN KAYNAKLANMIYOR” Son günlerde en çok konuşulan konuların başında Fethiye Körfezi’nde yaşanan renk değişikliği geliyor. Bu konuda daha önce açıklamalar yapılmış, sebebin Alg patlaması olduğu ifade edilmişti. Bazı çevreler bu olayın arıtma tesisinden kaynaklandığını ileri sürmüştü. Bu konuya açıklık getiren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Arıtma tesisimizin çıkış suyu parametreleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği sınır değerlerinin altındadır. Bu yüzden Fethiye Körfezi’ndeki renk değişikliğini arıtma tesisine bağlamak son derece yanlıştır” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-07-31 13:46:20 eklenmiş ve 721 kez görüntülenmiştir.

 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün beraberinde Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Daire Başkanı Tansel Koralay ve diğer yetkililer ile birlikte MUSKİ Genel Müdürlüğü Fethiye Atık Su Arıtma Tesisine ziyarette bulundu. Buradaki üniteler ve atık su havuzlarında incelemelerde bulunan Başkan Gürün, ilgililerden bilgi aldı.

 Konu hakkında basın mensuplarına açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Atık su Arıtma Tesisi çıkış suyu her gün laboratuvarlarımızda, tarafsız akredite laboratuvar tarafından da ayda 2 defa; Özel Çevre Koruma Kurumu’nun belirlediği akredite laboratuvar tarafından ise yılda 12 defa numune alınarak analiz edilmektedir. Arıtılan suyun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerlere uygun deşarj edilip edilmediği tarafsız kurum ve kuruluşlarca denetlenmektedir. Bugüne kadar yapılan çıkış suyu analizlerinde hiçbir problem yaşanmamıştır” dedi.

 Tesis çıkışındaki suyun kalitesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilgili mercilerinin Sürekli Atık Su İzleme Sistemi ile izlendiğini belirten Başkan Gürün, “Son günlerde meydana gelen deniz rengi değişikliğinin birçok nedeni bulunmaktadır. Tesisimizin çıkış suyu parametreleri Bakanlığın belirlediği sınır değerlerinin altında olup, denizdeki bu olayın sebeplerini tesisimize bağlamak son derece yanlıştır. Denizde tur yapan teknelerin atıklarının doğrudan denize boşalttığı sürekli olarak tarafımıza iletilmektedir. Şövalye Adası’nda da herhangi bir artıma sistemi bulunmamakta olup, atıklarını nasıl bertaraf ettikleri bilinmemektedir. Bunun yanında gündeme gelen diğer haberde ise Atık Su Arıtma Tesisi elektriğinin artıma için değil de başka amaçlarla kullanıldığı ifade edilmiştir. Böyle bir şey mümkün olmamakla birlikte, tesisimizde 2018 yılında kullanılan elektrik tüketimi 3 milyon 386 bin 125 kilovat saat; 6 adet terfi merkezimizde ise 3 milyon 38 bin 919 kilovat saattir. Sayaçlarımız her yıl düzenli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AYDEM tarafından denetlenmektedir” ifadelerini kullandı.

 Açıklamanın ardından atık su tesisinde arıtılan suların netliği basın mensupları ile paylaşıldı. Daha sonra Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Daire Başkanı Tansel Koralay, yapılacak yeni planlamalar hakkında bilgiler verdi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç