Cumhuriyet Gururu

Fethiye’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 96. yıldönümü törenleri coşkulu geçti. Fethiye İlçe Stadı’ndaki tören adeta Atatürk’ün devrimlerinin ve Cumhuriyetimizin gururunu yaşatırken, tribünleri dolduran 7’den 70’e yüzlerce vatandaşa büyük coşku yaşattı. Ellerinde Türk Bayrakları ile kutlamalara alkışları ile coşku katan vatandaşlar tören sonunda Türkiye Türk’tür, Türk kalacak şeklindeki tezahüratı da büyük coşkuyla alkışladı.
Bu haber 2019-10-31 09:50:22 eklenmiş ve 519 kez görüntülenmiştir.

 

Fethiye’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 96. yıldönümü törenleri coşkulu geçti. Fethiye İlçe Stadı’ndaki tören adeta Atatürk’ün devrimlerinin ve Cumhuriyetimizin gururunu yaşatırken, tribünleri dolduran 7’den 70’e yüzlerce vatandaşa büyük coşku yaşattı. Ellerinde Türk Bayrakları ile kutlamalara alkışları ile coşku katan vatandaşlar tören sonunda Türkiye Türk’tür, Türk kalacak şeklindeki tezahüratı da büyük coşkuyla alkışladı.

Fethiye’deki tören Kaymakam Muzaffer Şahiner ve Belediye Başkanı Alim Karaca’nın öğrencilerin ve törene katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından Kaymakam Muzaffer Şahiner günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Şahiner konuşmasında, “Cumhuriyet kavramı ve ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş bütün insanları kucaklayan büyük Atatürk, Cumhuriyetin ilanı ile aziz vatanımız için sadece bir yönetim şekli ortaya koymamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesini başlatmış ve getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza görülmemiş bir dinamizm kazandırmıştır. Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ düsturuyla iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir. Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet; milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti ve demokrasiyi benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi; görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur. Bu ülkede yaşayan herkes hürdür ve her bir birey birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler; kanunlarla çerçevesi çizilen bir sistem içerisinde özgürce kullanılabilmektedir. Herkes, aynı geçmişi ve ortak geleceği paylaşmaktadır. Millet olmanın gereği olarak da herkes, tasada, kederde ve sevinçte ortaktır. Devlet, halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir’ ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. İşte bütün bunların teminatı da Cumhuriyettir.

Millet olarak, Atalarımızdan aldığımız tarihi mirasın sorumluluğunu hisseden, bugünü kavrayan ve geleceğe ışık tutan; ilme, irfana sahip gençler yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizin birlik ve beraberliğine gölge düşürmeye çalışan, bölünmez bütünlüğümüzü ve demokrasimize zarar vermek isteyen karanlık mihraklara karşı da Cumhuriyetimizin kazandırdığı değer, inanç ve kararlılıkla emin adımlarla yürümeye devam etmeliyiz” dedi.

 TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞTİR

Kaymakam Şahiner, “Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunun teminatı ise, 15 Temmuz’da da kendini gösteren vatanına, milletine bağlı, gerektiğinde kutsal saydığı değerler uğruna canını seve seve feda etmeye hazır Türk Milletinin birlik ve beraberliğidir. 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir. Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir. Cumhuriyetimizin benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmanın vermiş olduğu kararlı mücadelenin coşkusu içerisinde, hak ettiğimiz Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen İstiklal Kahramanlarımızı, şehitlerimizi özellikle Barış Pınarı Harekatındaki şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Törende öğrenciler Cumhuriyeti anlatan şiirler okudu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirsel bir anlatımla kutlanırken, Türk Hava Kurumu paramotor gösterisi ortaya güzel bir şölen koydu. Cumhuriyetin ilanının anlatıldığı gösterilerde Atatürk’e benzerliği ile dikkat çeken Nejdet Bardak at üstünde stada gelince Ankaralı Seymenler tarafından karşılanışı canlandırıldı. Atatürk’ün kadına verdiği değer yine şiirsel dille anlatılıp; Fethiye Dağların Sultanları Kadınlar Halk Oyunları ekibi gösterisi gerçekleştirildi. Ardından Nejdet Bardak, Atatürk’ün çok sevdiği Sarı Zeybek oyununu canlandırdı. Fethiye’deki kutlamada yüzlerce kırmızı balon final anında gökyüzüne bırakılırken, dev Türk Bayrakları açıldı. “Türkiye Türk’tür, Türk kalacak” şeklinde tezahüratta bulunuldu. Tören resmi geçitle sona erdi. Tören sonunda Kaymakam Muzaffer Şahiner ve Belediye Başkanı Alim Karaca ile protokol yetkilileri töreni hazırlayan öğretmen ve yöneticileri tebrik ettiler.

 Fethiye İlçe Stadyumu’ndaki töreni FRT Televizyonu baştan sona canlı olarak ekranlara getirirken, töreni Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Belediye Başkanı Alim Karaca, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Sedat Karabay, Cumhuriyet Başsavcısı Kurtca Eker, İlçe Emniyet Müdürü Cemil Emre Süel, Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Şen, gaziler, AK Parti Fethiye İlçe Başkan Vekili Atik Ünlükaya, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu, İyi Parti İlçe Başkanı Suat Aybek, MHP Fethiye İlçe Başkanı Osman Cura ile belediye meclis üyeleri, STK başkan ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş izledi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç