Müjdeler Verdi

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, FRT Televizyonunda konuk olduğu Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında milletvekili olduktan sonra geçen 1,5 yıllık dönemde Fethiye, Seydikemer ilçeleri ile Muğla ve ilçelerine yapılan yatırımları anlattı. Fethiye’ye halk plajı sağlandığını, Seki ve Bekçiler mahallelerine 112 Acil İstasyonu kurulacağını, Fethiye Körfezi’nin dip temizliğinin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştüğünü; Telmessos Antik Tiyatro’nun restorasyonunun yeniden başlayabilmesi için mahkeme sonucunu beklediklerini söyledi.
Bu haber 2020-02-06 09:35:07 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, FRT Televizyonunda konuk olduğu Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında milletvekili olduktan sonra geçen 1,5 yıllık dönemde Fethiye, Seydikemer ilçeleri ile Muğla ve ilçelerine yapılan yatırımları anlattı. Fethiye’ye halk plajı sağlandığını, Seki ve Bekçiler mahallelerine 112 Acil İstasyonu kurulacağını, Fethiye Körfezi’nin dip temizliğinin yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüştüğünü; Telmessos Antik Tiyatro’nun restorasyonunun yeniden başlayabilmesi için mahkeme sonucunu beklediklerini söyledi.

 

FRT Televizyonunda ilgi ile izlenen programda AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, parlamento çalışmaları dışında her hafta bölgede olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın taleplerini dinleyip, kamu projelerini takip ediyorum. Teşkilatlarımı ziyaret ediyorum. AK Parti, Muğla’da da kongre sürecine giriyor. Kongreler her zaman tazelenme ve yenilenme demektir. AK Parti olarak kongrelerimiz güzel geçer ve düğün dernek demektir. Şimdiden kongrelerimiz Fethiye ve Muğla’ya hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

YATIRIMLARI ANLATTI

Fethiye bölgesine yapılan projeleri değerlendiren Yelda Erol Gökcan, “Seçildiğim günden beri Muğla’mıza yatırım getirmek için büyük gayret içerisindeyiz. Bunu yaparken de hiçbir parti ayrımı yapmıyoruz.Biliyorsunuz Fethiye Belediyesi, AKParti’de değil. Ama bizim için bu önemli değil. Ben Muğla Milletvekili olarak her ilçemize ve her bir hemşerimize hizmet götürmek için çalışıyorum.TOKİ projesi için uzun zamandır gündemde olan Karaçulha’daki araziyi tahsis ettirdik ve projeye başladık. TOKİ ile ilgili süreç devam ediyor. Paralar yatırıldı, kuralar çekildi. Rehabilitasyon Merkezini (Engelsiz Yaşam Merkezi) ve Mart 2019 tarihinde, Fethiye Huzurevi Müdürlüğüne bağlı aktif yaşam merkezini açtık.500 kişilik tribün nizami sentetik futbol sahası ve soyunma odalarından oluşan FethiyeEsenköySpor Tesisleri için 2 milyon 350 bin TL artı KDV tutarında bir ödeneği ilçemize kazandırdık. Bu günlerde ihaleye çıkılacak ve en kısa zamanda açılışını yapacağız.Ölüdeniz arıtma ve kanalizasyon işi için bir önceki Milletvekilimiz HasanÖzyer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 10 milyon TL ödenek çıkartmıştı.Biz de 6,5 milyon TL ödenek daha çıkarttık. 6,5 milyon TL tutarında da Muğla Büyükşehir Belediyesi yatırım yaptı.Yıllardır bölge turizmimizin en büyük sorunları arasına giren Ölüdeniz, Ovacık ve Belcekızatıksu arıtma ve kanalizasyonu tesisinin tamamlanmasını sağladık ve açılışınıhep birlikte yaptık” dedi.

 

BİN KİŞİLİK DAHA YURT YAPILACAK

Milletvekili Gökcan, Fethiye Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açtıklarını belirterek, Fethiye’ye bin kişilik daha yurt yapılacağını bildirdi.Gökcan, “Bin öğrenci kapasiteli yurt projesini yatırım programına aldırdık ve 25 Şubat’ta ihalesi yapıldı. 2020 yılında açılması planlandı

Mevcut bin kişilik yurt yatırımına ilaveten bin kişilik yurt binasının da yatırıma alınması planlandı. FETÖ terör örgütünden alınan Melek Ünal ve Ahmet Gazi öğrenci yurtları öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.Fethiye Eğitim Kampüsü için Orman Genel Müdürlüğü’nden arazi tahsisi yaptırdık.Fethiye Kaymakamlığımıza Büyük Samanlık Koyu C tipi mesire yerinin tahsisini sağladık. Orman Bakanlığımız, Fethiye’ye Büyük Samanlık Koyu’nu Uygulama Otelcilik Okulu proje alanı olarak tahsis etti. Hemşerilerimizin hizmetine sunuyoruz. Fethiye’de hemşerilerimiz yararlanacağı halk plajı (Karaot) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdindeki çalışmalarımız sonuçlandı. Bakanımız Murat Kurum ve yetkililer bu plajı giriş ücreti alınmaksızın Fethiye Belediyesi’ne sembolik bir ücretle 5 yıllığına kiraya verdi. Karaot Plajı da Fethiye halkına hayırlı olsun” dedi.

 

 

FETHİYE’YE BÖLGE HASTANESİ

Gökcan, “Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezine ev sahipliği yapan Babadağ’da, uzun yıllardır yapılması planlanan Babadağ Teleferik projesi devam ediyor. Bu süreçte her türlü katkıyı veriyoruz” diyerek, “Muğla il merkezinden sonra ikinci Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezimizi, Fethiye’de açtık.Fethiye Devlet Hastanesi ek prefabrik poliklinik binası için çalışmalarımız devam ediyor. 4,5 milyon TL ödenek aldık. İnşaatı bitti. En kısa sürede açılışını yapacağız. Fethiye’ye bir bölge hastanesi şart. Bu konuyu Sağlık Bakanımızla konuştuk. Mutlaka değerlendirilecektir. Fethiye’de 4 bin dekar araziye can suyu olan baraj ile çiftçilerimizin yüzünü güldürdük. 3 sulama tesisiyle toplam 8 bin 370 dekar araziye can suyu verdik.İlçe merkezinden geçen derenin ıslahını tamamladık. 16 Aralık 2019 tarihinde Fethiye Karacaören HES Göletininihalesini yaptık. Göletin ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde olacaktır. Temelden yüksekliği 16 metre, depolama kapasitesi143 bin metreküp ve bin 300 metre iletim hattına sahip olacaktır. İşin yapım değerlendirme süreci devam etmektedir. İhalesinin sonuçlandırılmasına müteakip sözleşmesi imzalanarak inşaatına başlanılacaktır.Fethiye’deki üreticilerimizin talepleri doğrultusunda seracılık paketi kapsamında düşük faizli sera işletme kredilerinde vade 14 aya çıkarılmıştır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan kredi indirim oranları 750 bin TL’ye kadar yüzde 50, 750 bin üzerinde yüzde 25 olarak uygulanmaktadır. Örtüaltı üretimde dekara 15,35 TL mazot ve gübre desteği, 120 TL biyoteknik mücadele desteği, 400 TL biyolojik mücadele desteği, 150 TL iyi tarım uygulamaları desteği verilmektedir.Arıcılığı geliştirmek ve organik tarımı desteklemek için bir bal ormanı kurduk” ifadelerini kullandı.

 

KÖRFEZ KİRLİLİĞİNİN TAKİPÇİSİYİZ

Fethiye Körfezi’nin kirliliğinin önlenmesi için Fethiye Kaymakamlığı’nın hazırlattığı raporu geniş şekilde anlatan Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Kurumlar öncelikle Fethiye Körfezi’ne gelen kirliliğin önüne geçecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi arıtmanın kapasitesini arttıracak. Ardından Bakanlık körfezin dip temizliği projesini hayata geçirecek. Konunun takipçisiyiz” dedi.

 

MUĞLA’YA YAPILAN YATIRIMLAR

Milletvekili Gökcan, Muğla ve diğer ilçelere yapılan yatırımları şöyle sıraladı;

“Muğla’mıza son 1,5 yılda çeşitli bakanlıklarımızdan; yatırım, hizmet ve toplum yararına çalışma projesi (typ) kapsamında 5 milyar TL’den fazla kaynak kullandık.Muğla’mız için büyük önem taşıyan ve 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacımızı karşılayacak olan Muğla-Sandras içme suyu projesinin hayata geçirilmesi için 622milyon TLbedel ile 2019 yatırım programına aldırdık. 2020 yılında da ihaleye çıkıp, ilk kazmayı vuracağız. İçmesuyu, baraj, sulama ve taşkın koruma tesisleri yapımı konusunda önemli işlere imza attık.6 baraj ve 2 gölet inşa ettik, 6 baraj ve 8 gölet, 11 sulama tesisi ve 18 taşkın koruma tesisimizin inşası devam ediyor.Sulama projeleriyle 86 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.Yapımı devam eden 11 sulama tesisi tamamlandığında 139 bin dekar mümbit araziyi daha suyla buluşturacağız.Birçok ilçemize bakanlığımızın ve spor toto teşkilatımızın destekleri ile gençlerimiz için çok sayıda halı sahayı hizmete soktuk.Gençlerimiz için spor tesisleri ve gençlik merkezleri açtık.Marmaris Şehir Stadı biliyorsunuz Marmaris’imize hiç yakışmıyordu. Sayın Bakanımızla görüştük 2 milyon 800 bin TL artı KDV ödenek aktarılmasını sağladık. İnşallah en kısa sürede ihaleye çıkılıp, bin 500 kişilik tribün, aydınlatma, sentetik çim zemin ve soyunma odalarından oluşan modern bir stadın açılışını da hep birlikte yapacağız.Ula’daki Maliye Bakanlığına ve Orman Bakanlığına ait 2 adet dinlenme tesisini Ula Belediyemize kazandırdık. Kısa sürede hemşerilerimizin hizmetine sunacağız.Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne ihtiyaç duyulan kaynakların aktarılmasını sağladık.Yatağan ilçemizin çevre yolu bağlantılı karayolu düzenlemesi için proje hazırladık. Bakanlık nezdinde görüşmelerimiz devam ediyor.Teknopark için ilk etapta ihtiyaç duyduğumuz 10 milyon TL ödeneği aldık. Teknopark’la ilgili taleplerin takipçisiyiz.

Milas’taki TKİ’nin yerini üniversitemize kazandırdık.Üniversitemizin yurt kapasitesini artırmak için de çalışmalarımız sürüyor.Menteşe’de 4 bin yatak kapasiteli 2 ayrı yurt binamızın inşaatına başlandı.Milas’ta bu eğitim dönemi başında 504 yatak kapasiteli yurt binamızı öğrencilerimizin hizmetine sunduk.İnşaatına başlanan ve proje aşamasında olan yurtların 2020-2021 yıllarında hizmete girmesini planladık.Fethiye, Milas, Menteşe, Ortaca, Köyceğiz ilçelerimizde 97 derslik şeklinde okulların yapımını programa aldırdık.Bu kapsamda 53 milyon 221 bin liralık kaynak aktarımını sağladık, inşaatlara da en kısa sürede başlanacaktır. Tüp bebek merkezinin yapımı sağlandı. Üniversitemize bağlı 475 yataklı yeni devlet hastanesini, eğitim ve araştırma hastanesi ek poliklinik binasını, Muğla Ağız Diş Sağlığı Merkezini, Datça Devlet Hastanesini hizmete açtık. 100 yataklı ortaca devlet hastanesini hizmete açtık. Üniversitemizin yeni hizmet binasının ek bina yapımı, 150 yataklı Bodrum Devlet Hastanesi,50 yataklı Milas Devlet Hastanesi, 100 yataklı Yatağan Devlet Hastanesi inşaat, plan ve proje aşamasındadır. 125 yataklı Marmaris Devlet Hastanesi ve 100 yataklı Seydikemer hastanelerinin ihalelerini yaptık.Şubat ayı içerisinde Seydikemer ve Marmaris hastaneleri için inşallah ilk kazmayı vurarak, inşaatlarına başlayacağız.Muğla Sıtkı Koçman Ünıversitesi eğitim ve araştırma hastanemizde kalp cerrahisi bölümünde operasyonlar yapılmaya başladı. Artık erişkin ve çocuk kalp ameliyatları ve bypass ameliyatları ilimizde yapılıyor.Ayrıca 2 adet anjio cihazımız hastanemize teslim edildi. Hastalarımızın anjio işlemleri artık hastanemizde yapılmaya başlandı.Hastanemize tüp bebek merkezi kurulması için ödenek aldık ve projelendirdik.Hemşerilerimiz için ihtiyaç duyulan tam donanımlı sağlıklı yaşam merkezini hizmete açtık.Muğla ilimizde 100’e yakın imam açığı bulunmaktaydı. Bakanlık ve Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde yaptığımız görüşmeler olumlu sonuç verdi. Muğla’mıza 88 imam, 10 müezzin ve 21 kuran kursu öğretmeni kadrosu tahsis ettirdik. Atamaları yapılan 119 personel güvenlik soruşturmalarını müteakip ilimizde görevlerine başlayacaktır.Hemşerilerimizin talepleri doğrultusunda2-B arazileri ile ilgili taksit sayısının uzatılması ve zaman aşımından dolayı hakkını kaybeden vatandaşlarımızın tekrar başvuru yapma hakkını sağladık.Elektrik, trafo, enerji hatları sorununun çözümü için öncelikli olan bölgeleri yatırım programlarına aldırıp, takiplerini yaptık.Binlerce hemşerimizi ilgilendiren kadastro çalışmalarını Muğla genelinde hızlandırdık.

 

 

Muğla ile ilgili hedefleri de anlatan Gökcan; “Turizm sektöründe çeşitliliğin sağlanması ve 12 aya çıkarılması, kongre ve fuar turizm alt yapısının oluşturulması, sürdürülebilir turizm hedefi ile uyumlu olarak doğa, kültür, tarih ve spor turizminin desteklenmesi, turizmde tesis ve insan kalitesinin artırılması,yat limanı projelerinin hayata geçirilmesi, Fethiye’ye kruvazör limanı kazandırılması,tarihi yürüyüş ve bisiklet güzergâhlarının turizme kazandırılması, Üretim ve ihracat katkısının arttırılmasına yönelik çalışmalar, Milas OSB’nin altyapı işlerinin tamamlanarak faaliyete geçmesi,gıda, madencilik, orman ürünleri ihtisas sanayi bölgeleri kurulması, yat imalat sektörünün desteklenmesi,yenilenebilir enerji yatırımlarına hız verilmesi (güneş ve rüzgar enerji santralleri), organik ve diğer tarım ürünlerinin markalaşma ve turizm pazar entegrasyonun sağlanması, üniversitemizin daha da geliştirilmesi ve yurt kapasitesinin artırılması Muğlamız için öncelikli hedeflerimiz” dedi. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç