BAŞKAN ÇIRALI “ACENTE VE PİLOTLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Dünyanın ve Türkiye’nin en gözde yamaç paraşütü merkezleri arasında yer alan Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları merkezinde pist kullanım ücreti fiyatlarının arttırılmasına pilotlar tepki gösterirken, Fethiye Ticaret vse Sanayi Odası Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Güç Birliği Müdürleri Selamettin Yılmaz ve Mustafa Özkaya ile birlikte FRT Televizyonunda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında acente ve pilotların yanında olduklarını, şirketin sözleşmeye doğrultusunda hareket ettiğini, sorunun çözümü için şirket ile pilotlar arasında köprü olmaya hazır olduklarını söyledi.
Bu haber 2020-02-13 12:11:54 eklenmiş ve 191 kez görüntülenmiştir.

Dünyanın ve Türkiye’nin en gözde yamaç paraşütü merkezleri arasında yer alan Babadağ Mesire Yeri ve Hava Sporları merkezinde pist kullanım ücreti fiyatlarının arttırılmasına pilotlar tepki gösterirken, Fethiye Ticaret vse Sanayi Odası Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Güç Birliği Müdürleri Selamettin Yılmaz ve Mustafa Özkaya ile birlikte FRT Televizyonunda Erdoğan Cankuş’un hazırlayıp sunduğu Pozitif Düşünce programında acente ve pilotların yanında olduklarını, şirketin sözleşmeye doğrultusunda hareket ettiğini, sorunun çözümü için şirket ile pilotlar arasında köprü olmaya hazır olduklarını söyledi. Çıralı “Biz sözleşmenin yanlış olduğunu o dönemde çok söyledik. Kırtur Şirketi ile Fethiye Güç Birliği şirketi arasında imzalanan sözleşme 08/06/2017 tarihinde (Odamızın eski yöneticileri döneminde) imzalanmıştır.  Biz o dönemde, dönemin yöneticilerine bu maddelerin yanlış olduğuna ilişkin çok uyarılarda bulunduk. Ancak bunlar değiştirilmedi. Göreve geldiğimizde de bu sözleşmeler ve maddelerle karşı karşıya idik. Bizim bu sözleşmeyi değiştirme şansımız yok. Ya gidip bu firma ile anlaşılacak, ya da bizim bu sözleşmeyi revize yapmamız lazım. Yüzde 20’yi uygula ÜFE’yi uygulamaz diye Kırtur firmasının imza atması lazım. Atmazlarsa mahkemeye dava açacaklar. Devlet büyüklerimiz de bunu görecek. Bu sektörden ekmek yiyen arkadaşlarımıza yüzde 20 ve ÜFE uygulamak kadar yanlış bir şey var mı?  2016 ve 2017 yılında tandem uçuş için pist kullanım ücreti 32 TL idi. Firma geçen yılı Şubat ayında bu ücreti 62 TL olarak açıkladı. Biz devreye girdik,  ‘yapmayın, etmeyin’ dedik, bunun üzerine nisan ayına kadar 51 TL’ye düştü. Geçen sene 61 TL olarak uygulandı. Bu yıl  bu ücret 78 TL olarak açıklandı. Bu böyle katlanırsa 32 TL’den 3 yılda nerdeyse yüzde 100’den fazla zam yapıldıysa ve 78 TL’ye çıkmışsa, bu 5 sene sonra ne olacak? Bu adamlar nasıl ekmek yiyecek? Uçanlar nasıl uçacak?” diye konuştu.

 

FRT Televizyonunda yaklaşık 3 saat süren ve ilgi ile izlenen onlarca mesajın gönderildiği programda Babadağ teleferik projesinin hangi aşamada olduğunu anlatan FTSO Başkanı Osman Çıralı şunları söyledi:

“Projenin başlangıç noktası 226 rakım ile ilgili dosyamız 5 Şubat 2020 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü’ne gitti. İmza da bekliyor. Kazmayı vurma aşamasına geleceğiz. Projeyi Haziran’a yetiştireceğiz dediler. Teleferik projesindeki olası gecikme Güç Birliği Şirketi, Kırtur firması veya bizimle alakalı değil. Tamamen bürokraside onay mekanizmasının yavaş ilerlemesiyle alakalı. 2020’nin Hava Oyunları Festivaline yetiştirebilme arzusundayız. Ekim, Kasım’a kadar teleferik projesini yetiştirilmesini umut ediyoruz. 1200 rakımda yamaç paraşütü pisti genişletildi. Binaların kaba işçiliği tamamlandı. İstasyonlara ait elektrik ve montajları yapıldı. Bin kişilik anfi tiyatro yapıldı. Fethiye’deki anfi tiyatro bekliyor ama orada anfi tiyatro hazır. Enerji nakil hatları tamamlandı. Jeneratörler getirildi, yerleştirildi trafolar, arıtmalar bitti. Kır kahvesi çalışmaları tamamlandı.1200’ün yüzde 85’i bitti. 1700 rakımda teleferik binasının inşaatı da bitti. Süs havuzu ve peyzaj işleri, kafe, bağlantı yolları tamamlandı. Telesiyej ve kumanda odası tamamlandı. 12 araçlık oto parkımız var. En kötüsü bu paraşütçüler otopark talebinde. Otopark uçuş alanları tamamlandı. 1700-1800 metre arası yol kenarları duvarları yapıldı. 1700’ün yüzde 95’i bitti. 1900’de pist taş döşeme bitti. Tuvalet, telesiyej, kumanda, seyir terası bitti. Yüzde 85’i bitti. Helikopter pisti tamamlandı. Patara pisti baharda yapılacak. 1800-1900 arasındaki duvarlar örüldü. Gözetleme kulesi yıkılıp yenisi yapıldı. Yüzde 85’i de bitti.

Turizm sezonu başlamadan bütün işler bitirilecek.  İsviçre’den gelen malzemelerin büyük bir bölümü geldi. Sıkıntı şu anda sadece 226 rakımda. Kırtur firması da Projeyi zamanında yetiştirmeye çalışıyor. Hedefimiz 2020’nin en geç Ekim ayına yani Hava oyunlarına teleferik projesini yetiştirmek.”

 

 TARTIŞILAN ARTIŞ NEYE DAYANILARAK YAPILDI

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Osman Çıralı paraşütçüler ve acentelerin pist kullanma ücretine gösterdikleri tepkinin dayanağının eski yönetim döneminde kendilerine de anlatılmadan yapılan sözleşmeden kaynaklandığını ifade etti. Çıralı “Firma bu artışı Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Güç Birliği Şirketi ile yaptığı sözleşmeye dayanarak yapmıştır. Daha önceki yönetim tarafından imzalanan sözleşeme ile firmaya yüzde 20 zam yapma yetkisine artı olarak ÜFE oranında arttırma yetkisi de verilmiş. Bizden önceki yönetim tarafından imzalanan sözleşme ve eki olan idari şartnamenin ilgili maddeleri şöyle:

45.2.3. Kiracı, pist kullanım ücretlerinde yıllık bazda toplam %20 artırma veya istediği oranda düşürme yetkisine sahiptir.

45.2.4. Her yıl 1 Ocak tarihinde bir önceki yılın pist kullanım ücreti, bir önceki yıl için (12 aylık) TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranı kadar attırılarak o yıl için uygulanacak ücret bulanacaktır. Bu artış KDV’siz bedel üzerinden hesaplanacak ve KDV ayrıca eklenecektir.

 

O dönemde bu sözleşmeyi imzalayanlar sözleşmeyi o kadar yanlış ve muğlak ifadelerle yazmışlar ki bugün bunları yaşıyoruz. Biz Kırtur Şirketine geçen seneki artışlarda da, bu sene de artışın bu şekilde uygulanmaması gerektiği noktasında ısrarla yazışmalarımızı yaptık. Ama nafile… Bu şekilde uygulama noktasında ısrarlılar.

Keşke bu sözleşme uzman arkadaşlarla yapılabilseydi. Herkes o zaman eleştiri anlamında elinden geleni yaptı. Bizim isteğimiz pist kullanım ücretinin FTSO’da kalmasıydı. Eğer bu bizde kalmış olsaydı bugün alınan ücret 45-50 TL’yi geçmezdi. Biz kış döneminde yaz sezonunda aldığımız bedelin yarısını alıyorduk.  Şimdi şirket Şubat ayında başladı zam yapmaya. Bu zamları da sözleşmeye göre yapıyor. ÜFE dönemlere göre değişlik gösterebiliyor. Bu göz önünde bulundurulabilirdi. Yüzde 20’nin altında kalırsa yüzde 20’yi uygula; yüzde 20’nin üstünde yüzde 25 olursa yüzde 20’yi aşma. Kırtur firmasının elini vicdanına koyup, böyle bir uygulama yapması lazım. Yüzde 20, bana göre büyük bir rakam. Bunu aynı şekilde teleferik kullanım ücretine de koymuşlar. 8,5 Dolar artı KDV, her yıl da yüzde 20 artırım yapılacak. İsviçre’deki merkeze de gittik orada fiyat bizim 7 mislimiz, 72 frank dolayında. Yıl boyu uçuş yapan firmalar ile yılda bir kez çıkan kişinin fiyatının aynı olmaması lazım. Bunların hepsinin sözleşmeye yazılması gerekiyordu. Sözleşme ve şartnameler kopyala yapıştır oldu. Bu sözleşme yapılırken meclis başkanı, üyelere ve ilgili kurumlara sordunuz mu? Ben bu konuda uyarılarda bulundum. Bunun makul seviyeye çekilmesi lazım” dedi.

 

FTSO VE FETHİYE GÜÇ BİRLİĞİ ŞİRKETİ BU ZAMLARIN NERESİNDE

Kırtur Şirketi fiyat artışlarını FTSO’ya, Güç Birliğine, Kaymakamlık ile diğer ilgili kurum ve kuruluşlara bildiriyor. Biz Güç Birliği olarak bu konuda tepkimizi bildirdik ve hukuki yollara başvuracağımızı ifade ettik. Biz değil firmalardaki arkadaşlarımız hukuki yollara başvuracaklar. Gitsinler açsınlar davalarını. Ortada bir sözleşme var. Keşke şartname hazırlanırken bizlere sorsalardı. Gizli saklı yapılmasaydı, bugün bunları yaşamayacaktık. Bu fiyat 40-45 TL olacaktı, Odanın da kasasına para girecekti. Bunu şartnamenin içine koymayacaktık. Hiç kimse bizi eleştirmesin. Bizler acentelerimizin ve pilotlarımızın yanındayız. Bir defa daha söylüyorum. O dönemde bu sözleşmeyi imzalayanlar sözleşmeyi o kadar yanlış ve muğlak ifadelerle yazmışlar ki bugün bunları yaşıyoruz. Biz Kırtur şirketine geçen seneki artışlarda da bu senede artışın bu şekilde uygulanmaması gerektiği konusunda ısrarla yazışmalarımızı yaptık. Ama nafile. Bu şekilde uygulama noktasında ısrarlılar. Buradan önemle belirtmek isterim ki bizim bu artışlara FTSO olarak onayımız, rızamız asla yoktur. Olması mümkün değildir. Biz bu noktada her zaman için acentelerimizin yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz. Fiyatın uygun orana çekilmesi için FTSO ve Güç Birliği olarak acentelerimiz ve Kırtur şirketi arasında köprü olmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

 

ZAMLI FİYAT VE ÇİN’DEKİ VİRÜS RAKAMLARI ETKİLER

Babadağ’daki yıllara göre uçuş sayılarına bakarak 2020 hedefi olarak 200 bin uçuşu yakalamak diyen FTSO başkanı Osman Çıralı şöyle devam etti:

“Fethiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak görülen ve her geçen gün ilginin daha da arttığı 1965 rakımlı Babadağ’dan geçen yıl 166 bin 701 kişi yamaç paraşütü ile uçtu. 2011 yılında 57 bin 946 olan rakam hemen her yıl artarak devam etti. 2018 yılında 162 bin 776 olan uçuş rakamını 2020 yılında 200 bine çıkarmaktı. Şu anda 2020 yılı Ocak ayında 2 bin 183 uçuş rakamına erişildi. Geçen yıl hatırlayacaksınız Babadağ şantiye halindeydi. Buna rağmen yine bir önceki yıldan daha fazla uçuş sağlandı. Ancak yapılan fiyat artışı single ve tandem uçuşları etkileyecektir. Birde Çin’deki korono virüsü salgını nedeni ile Çinli turistlerin bölgemize gelişi bıçak gibi kesildi. Bundan sonraki süreçte de ne olacağı belli değil. Yeni bir strateji geliştirmek zorundayız. Yapılan yatırımlar ve tanıtım çalışmaları sayesinde yıllık 50 bin sorti uçuş bandında devraldığımız Babadağ’dan şu an yıllık yaklaşık 170 bin uçuş gerçekleştiriliyor.”

 

TEPKİLERE NE DEDİ?

Başkan Çıralı bazı kesimlerin tepki göstermesine de ilginç yaklaşımda bulundu. Çıralı “Fethiye’deki yerel gazetenin birisinde FTSO’ya Babadağ tepkisi haberi yer aldı. Burada bizim yani FTSO’nun logosu kullanılmış ve duyuru başlığı atılmış. Sanki biz yayınlatmışız… Bu tepkiyi kim yapmalı, acenteler ve pilotlar. Kırtur firması ile FTSO’nun arasında yapılan yazışmaları kimsenin bilmesi mümkün değil. Sözleşmenin eski yönetim tarafından nasıl hazırlandığını anlattım. O zaman arkadaşlar bu haberleri niye yazıyor? Bu haberi yapan arkadaşlar daha önce bizim Odamızdan dergi ve bülten çıkarıyorlardı. Bunu yazan arkadaş odadan şimdiye kadar 185 bin TL para almış. Biz şimdi dergimizi kendi bünyemizde çıkarıyoruz ve haberleri de gazetelere sıcak olarak servis ediyoruz. Bir ay önce çıkan bayatlamış haberleri kopyala yapıştır tarzında bülten olarak sunmuyoruz. FTSO ya da Güç Birliği olarak burada bir yanlışımız varsa söylesinler. Bu tür haberler basının tarafsızlığına yakışmıyor. Bu haberi yazan arkadaşı kınıyorum” ifadelerini kullandı.   

EMİTT Fuarı hakkında değerlendirmede de bulunan FTSO başkanı Osman Çıralı FTSO olarak Babadağ’ın ve teleferik projesinin tanıtımını İzmir Travel Turkey, İstanbul EMITT Turizm fuarı, Almanya ve Hollanda fuarlarında standımızı ziyaret edenlere 3 boyutlu simülasyon ile Babadağ’dan uçuş duygusu yaşattıklarını söyleyerek “Bu yıl üçüncü kez en iyi destinasyon ödülünü Fethiye olarak aldık. Ben buradan Fethiye Kaymakamımız Muzaffer Şahiner’e,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e ve Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca’ya,  Turizm Konseyi’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Fethiye’nin tanıtımı konusunda elimizden geleni yaptık. İlçemizin standı benim gördüğüm kadarıyla fuardaki en yoğun stanttı. EMİTT Fuarı başarılı geçti. Şimdi önümüzde Almanya’daki Berlin fuarı var. Berlin’de de aynı şekilde etkin bir tanıtım programımız olacak. Ön hazırlıklarımızı yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın aldığı Türkiye standında Fethiye olarak yerimizi alacağız. Bunun bedelini FTSO ve Fethiye Belediyesi karşılıyor. Kaymakamımız, belediye başkanımız ve diğer ilgililerle fuara katılım sağlayacağız. Moskova ve Ukrayna’dan davet var. Çin fuarı ile ilgili organizasyonu askıya aldık. Yaz sonunda Londra Turizm Fuarı var. Fuarlar ile ilgili elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

 

ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

Fethiye Güç Birliği müdürü Selamettin Yılmaz da eski yönetim döneminde kendilerine bildirilmeden hazırlanan ihale sözleşmesinin sıkıntılarının yaşandığını ifade ederek “Fiyat artışında arkadaşların tepkisi çok haklı. Yapılan bu sözleşme ve idari şartnameden dolayı Fethiye Güç Birliği ve FTSO yönetimi olarak elimiz kolumuz bağlı. Yapabileceğimiz bir şey yok. O dönemde bunlara dikkat edilmesi gerekiyordu. Fakat dikkat edilmedi. Eski yönetimle hep dava konularımız var. Bizden önceki yönetim tarafından imzalanan sözleşme ve eki olan idari şartnamede; ‘Kiracı, pist kullanım ücretlerine yıllık bazda toplam yüzde 20 arttırma veya istediği oranda düşürme yetkisine sahiptir’ ifadeleri yer alıyor. Fethiye Güç Birliği Şirketi Müdürü olarak elimizden gelen bir şey yok” dedi.

 

PİLOTLARLA İLGİLİ GİRİŞİMLERİMİZ VAR

Fethiye Güç Birliği müdürü Mustafa Özkaya’da eski yönetimin hazırladığı şartnamenin ana hatlarını anlatıp bugün yaşanılan tartışmaların kendilerinden kaynaklanmadığını ifade etti. Özkaya Kırtur şirketinin pist kullanım fiyatlarını indireceği konusunda tolerans sağlayacağına inandığını kaydetti. Özellikle Fethiye Güç Birliği olarak mesleki yeterlilik kurumu kapsamında Tandem yamaç paraşütü pilotu mesleği ile iştigal eden kişilerin MYK bünyesinde belgelendirilmeleri için sınav ve belgelendirme merkezi olunmasına ilişkin çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 22 Kasım 2019 tarihinde sözleşme imzalandığını akreditasyon işlemleri tamamlanmasına müteakip Babadağ’dan mesleki yeterlilik belgesi olmayan Tandem yamaç paraşütü pilotlarının uçuş yapamayacağını anlattı. Yamaç paraşütü pilotları ile ilgili yaptıkları girişimleri de anlatan Özkaya, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Fethiye Güç Birliği Şirketi’ni 2011 yılında kurmak o dönem yönetimde bulunan bizlere nasip oldu. Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Babadağ’ın ihalesini alarak, ilçemize kazandırdık. İhalesi süresi 24 yıldı, bunun 9 yılını geride bıraktık. Fethiye için önemli bir proje. Uçuşların daha sağlıklı ve güvenli yapılması için yönerge hazırlandı. 2016 yılına kadar bu devam etti. Fethiye Güç Birliği yamaç paraşütü tandem pilotluğunda belgelendirme kuruluşu olarak Fethiye’ye kazandırdık. Pilotların güvenliği ile ilgili uçuş malzemenin uluslararası standartlar da olması zorunlu hale getirildi. Pilotların mesleki yıpranma ve erken emeklilik ile ilgili olarak Muğla Üniversitesi ile ortak çalışma içine girdik. Tandem yamaç paraşütü için meteoroloji büyük önem arz ediyor. Babadağ’ın 1800 pistine meteoroloji istasyonu kurulması için talepte bulunduk. Sonucu bekliyoruz. Sağlık Bakanlığı Babadağ 112 ekibi sezonluk olarak görevlendirilmekte olup yıl boyunca uçuş yapılması nedeni ile tüm yılı kapsayacak görevlendirme istedik. Ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bot ambulanslardan birini sezon süresince Ölüdeniz’de görevlendirilmesini istedik. Mesleki yeterlilik değerlendirici kriterleri doğrultusunda 6 eğitmeni çalışma ekibimize davet ettik. Yine değerlendirici kriterlerinin revizyonu ile ilgili MYK’ya başvuru yaptık. Pilotlara uygulanan ceza puan sistemi ile ilgili tecrübeli- tecrübesiz pilot ayrımını yapılması bölgedeki pilot kalitesinin arttırılmasını hedefledik. Ayrıca pilotlara verilecek cezalarla ilgili olarak Fethiye Kaymakamlığı başkanlığında bilirkişilik yapmış pilot olmak üzere 5 kişilik komisyon da oluşturuldu. Kazaların sıfıra indirgenmesi için FTSO tarafından önemli çalışmalarda yapılıyor” 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç