ZİROTAR A.Ş HEDEFİNE ULAŞTI

Yaklaşık iki ay önce Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın da katılımıyla açılışı gerçekleşen Seydikemer Ziraat Odası’nın Zirotar A.Ş. tarımsal ürün şirketi, hedefine ulaştı. Çiftçiler, bu şirket sayesinde ürünlerini uygun fiyata tedarik edebiliyorlar.
Bu haber 2020-02-19 09:38:03 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.

 

Yaklaşık iki ay önce Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın da katılımıyla açılışı gerçekleşen Seydikemer Ziraat Odası’nın Zirotar A.Ş. tarımsal ürün şirketi, hedefine ulaştı. Çiftçiler, bu şirket sayesinde ürünlerini uygun fiyata tedarik edebiliyorlar.

Seydikemer Ziraat Odası’nın projelerinden biri olan tarımsal ürün şirketi Zirotar A.Ş, çiftçilere hizmet verdiği günden bu yana piyasada önemli gelişmeler kaydedildi. Oda olarak hedeflerinin piyasayı regüle etmek olduğunu dile getiren Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunurken hem tarımsal ürün satan bayilere hem de çiftçilere tavsiyelerde bulundu.

Gümüş açıklamasında, Ziraat Odası olarak hem sigorta şirketinin hem de üretim tarlasının bulunduğuna da dikkat çekerek “Sayın Genel Başkanımız işletmemizi açtı. Hem sigorta şirketimiz var, Seydikemer Ziraat Odası olarak hem de bir üretim tarlamız var, tarım danışmanlarımızın önderliğinde yaptığımız. Genel Başkanımız, bunların açılışı için geldi. Hedefimiz şuydu; maalesef tarım ilaçları veya gübre ilaç piyasasında eczanelerdeki gibi sabit fiyatlama yöntemi yok. Bu nedenle çiftçilerimiz, uğradıkları her bayiden aynı ürünü, farklı farklı fiyatlarla almak zorunda kalıyorlar. Seydikemer Ziraat Odası olarak bizim hedefimiz, piyasada fiyatları regüle edebilmekti. Biz getirdiğimiz zaman maliyet fiyatlarımızı hesaplıyoruz. Odamızın kazancını, mutlaka kaynaklarını zarar ettirmeyecek şekilde fiyatlamamızı yaparak piyasada satışa sunuyoruz. Piyasayı iki yıldır regüle ettiğimiz kanaatindeyiz. Çünkü, gelen tepkiler bunları gösteriyor” diye konuştu.

Çiftçilerin ürün tedariki aşamasında maddi olarak karşılaştıkları sıkıntılara değinen Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, bayilerden fiyatlandırma konusunda ellerini vicdanlarına koymalarını istedi. Başkan Gümüş, “Bütün bayilerimizden şunu istiyoruz. Bizim çiftçimiz sürekli kalıcı, onlara fiyatlandırmayı yaparken lütfen ellerini vicdanlarına koyarak fiyatlandırsınlar. Yani bir başkasından alınamayacak alacaklar için her zaman düzenli alışveriş yapan çiftçinin üzerine yüklenilmesine biz karşıyız. Bunun için de herkes gerekli tedbirlerini alarak satışını yaparsa çok iyi olur. Seydikemer Ziraat Odası olarak bu tür faaliyetlerimize devam edeceğiz” şeklinde açıklamasına devam etti.

İşletmede istenilen seviyeye ulaşıldığını ifade eden Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, çiftçilere önemli tavsiyelerde bulundu. Gümüş “ Daha çok ileriye giderek daha çok gencimizin orda çalışmasını, çiftçilerimize de uygun fiyatta ürünlerin tedarikini sağlamaya devam edeceğiz. Ama çiftçilerimize söyleyeceğim şu; eğer biri çiftçilik yapıyorsa öncelikle Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olması, devletimizin çiftçimize sağladığı bu avantajlardan faydalanmasını ve kaliteli ürünlere ulaşabilmesini ben kendilerine tavsiye ediyorum. Alacakları ürünler şu an piyasada bir sürü sahte gübre var diye Tarım İl Müdürlükleri’nin denetlemelerinde ortaya çıkarıyor. Lütfen faturasız ürün almasınlar. Kalitesine güvendikleri yerlerden bildikleri, güvendikleri iş yerlerinden alsınlar. Ama çiftçinin birinci adresi ya Tarım Kredi Kooperatifi’dir ya da Ziraat Bankasıdır. Diğer yerlerden çok fazla kredi kullanarak üretim maliyetlerini arttırmasın diye kendilerine tavsiyelerde bulunuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç