Patara Plajı ve Antik Kent Ayrılmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde 2020 yılının ‘Patara Yılı’ ilan edilmesi, bölge halkını heyecanlandırdı. 2020 turizm sezonundan Patara’ya daha çok turist gelmesi bekleyen bölge halkı, Patara’da sadece plaja gitmek isteyenlerden Antik Kente giriş ücreti alınmamasını istiyor.
Bu haber 2020-03-13 12:26:38 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.

 

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde 2020 yılının ‘Patara Yılı’ ilan edilmesi, bölge halkını heyecanlandırdı. 2020 turizm sezonundan Patara’ya daha çok turist gelmesi bekleyen bölge halkı, Patara’da sadece plaja gitmek isteyenlerden Antik Kente giriş ücreti alınmamasını istiyor.

Muğla'nın Seydikemer ilçesi ile Antalya'nın en batısındaki Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü sınırlarında yer alan Patara 2020 yılının turizm teması seçildi. 2020 yılının ‘Patara Yılı’ ilan edilmesinin ardından Patara’ya olan ilgi arttı. Patara’yı merak eden vatandaşlar, Patara hakkında bilgiler edinmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Patara Yılı’ ilan edilmesi bölge halkı tarafından da sevinçle karşıladı. Likya Medeniyetine başkentlik yapmış ve geçmişi M.Ö. 4 bin yılına dayanan Patara’da turizm hareketliliği başladı.

Patara’da mantı ve gözleme işletmecisinden Ayşe Yılmaz, “Kayınvalidem ve ben burada mantı ile gözleme yapıyoruz. Burası 1988’den beri açık. Ben 2004’ten beri Patara’dayım. Burada olmaktan memnunuz. Burası bu yıl Patara yılı oldu. Bol müşteri umuyoruz. Cumhurbaşkanımız tanıttı. Belki hiç bilmeyen insanlar vardı. Cumhurbaşkanımız tanıtınca birçok insan burayı gördü ve geleceklerini düşünüyorum” dedi.

PATARA PLAJI VE ANTİK KENT AYRILMALI

Patara’ya tatile gelen yerli ve yabancı misafirlerden sadece Patara plajına gitmek isteyenlerden de Antik Kente giriş ücreti alındığını, Plaj ile Antik Kent kısmının ayrı olmasını istediklerini, böylece esnafın daha çok kazanç sağlayabileceğini dile getiren Ayşe Yılmaz, “Biletlerimizin fiyatları çok yüksek olduğu için gişeden çok dönen insanlarımız var. Fiyatlar düşe de bilir veya ücret alınmaya da bilinir. İnsanlarımız fiyatlar yüksek olduğu için geri dönüyorlar. Bence Antik şehir ve denizin ayrılması gerekiyor. Eğer böyle olursa bizim için de daha iyi olacak. Oradaki ücreti kaldırıp sadece müzenin girişine koysalar daha iyi olur. Biz yetkililere iletiyoruz. İnşallah onlar da bizi duyarlar ve gerekeni yaparlar” diye konuştu.  

“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Patara’da mantı ve gözleme işletmecisinin sahibi Ayşe Yılmaz, 2020 yılını Patara Yılı olarak ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Yılmaz, “Patara’dan beklentimiz yüksek. Gişe ücretlerinin kaldırılmasını istiyoruz. Biz şuan mağduruz. Burada bir planlama yapılmasını istiyoruz. Şu an etraf kötü görünüyoruz düzeltilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Hediyelik Eşya Satıcısı Orhan Temelli, “Biz burada Patara’nın tanıtımını yapıyoruz. Hediyelik eşya satıyoruz. Gelen vatandaşlara yol gösteriyor. Bu sene Patara yılı olması çok güzel, mükemmel oldu. Bunu değerlendirmemiz gerekir. Bu sene beklentimiz çok yüksek. Hizmette vatandaşlarımızın kusur etmemesini istiyoruz. Daha güzel hizmet yapılırsa bizim için de güzel olur” dedi.

‘LİKYA UYGARLIĞI MUTLAKA GÖRÜLMELİ’

Patara’ya ilk defa geldiğini ve çok beğendiğini anlatan Hasan Kutluoğlu, “Tarihin olduğu yer daima güzel. Karadeniz’de böyle güzel plaj falan yok. Bizde genellikle Rumlardan kalma şeyler var. Karadeniz’in de tabi yaylaları olsun birçok yeri müthiştir. Ama burası da tabi farklı. Bu ülkede gezecek o kadar çok yer var ki. Bunların başında Akdeniz, Likya uygarlığının mutlaka görülmesi lazım. Ben buraya geldiğim için çok mutluyum” diye konuştu.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç