Seydikemer’de Başlayan Hububat Hasadında Dane Kaybını Önlemek Amacıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Personellerince Biçer Döver Kontrolleri Devam Ediyor

Seydikemer ilçemizde Hububat hasadı Ramazan Bayramını müteakiben 24 Mayıs’ta başlamıştır. Hububat hasadının başlamasıyla birlikte tarla bitkileri ürünlerinin hasadı zamanında, en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybının önüne geçmek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydana gelen ürün kayıplarını ve hasarlarını en alt seviyede tutmak, eğitimsiz ve donanımsız biçerdöver hizmetleri verilmesinin önüne geçerek kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması amacıyla gerekli kontrolleri yapmak için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce görevli teknik personel sahada denetimlerine devam ediyor.
Bu haber 2020-06-04 13:59:43 eklenmiş ve 113 kez görüntülenmiştir.

14 Mayısta başlayan mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle dane dolumu sekteye uğramıştır. Bunun sonucunda geçmiş yıllara oranla dane  veriminde %30'lara varan oranda azalmalar gözlemlenmiştir. Dane gelişimine bağlı olarak Bin dane ağırlığı ve hasat indeksi değerlerinde düşme olmuştur. Hali hazırda biçerdöver kontrolleri  esnasında ki saha çalışmalarında, Arpada ki verimler 230-280 kg/da, Buğdayda ki verim değerleri de 260-350 kg/da olarak tespit edilmiştir. Buğday hasadında normalin üzerinde yarım başak görülmesi hasat olgunluğuna gelinmeden hasat yaptırıldığı, bunda da üreticilerimizin ikinci ürün silajlık  mısır ekimini biran önce yapma ve biçerdöver bulamama kaygısının etkili olduğu görülmüştür. Biçerdöverle hasatta amaç, en az dane kaybı ile ürünün hasat edilmesi ve danenin temiz bir şekilde elde edilmesidir.  Hasat için uygun hava şartlarının belirlenmesinde bu husus daima göz önünde bulundurulmalıdır. Dane kaybının önlenmesinde uygun hasat zamanının seçilmesinin yanında hasat olgunluğuna gelmiş danenin hasat edilmesi de bir o kadar önemlidir. Ürünün gerekli hasat olgunluğuna ulaşmadan hasat edilmesi, verimi azalttığı gibi kaliteyi de düşür. Hasat zamanının gecikmesi durumunda ise başaktan dökülerek meydana gelen dane kaybında artış olur. Bu konular hakkında  üreticilerimize gerekli bilgiler verilip, uyarılar yapılmıştır. Ayrıca Anız Yakmanın Engellenmesi konusunda çiftçi toplantıları ve sahada da bilgilendirme ve uyarılar yapılmıştır.


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç