İNCİRKÖY’E 3 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Tarım ve Orman Bakanlığının “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Fethiye İlçesine bağlı İncirköy Mahallesinde muhtarlar ve üreticilerle birlikte bir toplantı yaptı. Muhtarların ve üreticilerin istek ve sıkıntılarını dinleyen Saylak “ Üreticiler birlik olursa başarıya ulaşırız. İri olacağız, diri olacağız. Siz üreticilerimizin her zaman yanındayız” ifadelerini kullandı. Adaçayı, kekik, lavanta gibi tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirildiği İncirköy’de, projenin ilerleyen aşamalarında işleme ve kurutma tesislerinin kurulup yörede tıbbi bitkiler turizminin de olabileceği kaydedildi. Yıllarca tütün üretimi gerçekleştiren ve bu işten gelir elde edemeyince tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine soyunan İncirköy Mahallesi’nde, lavanta, adaçayı, kekik ve defne yetiştiriciliği öne çıktı. 3 bin dekarlık hedefin konulduğu İncirköy’de, 3 milyon TL’lik yeni yatırım yapılacak.
Bu haber 2020-06-11 14:22:02 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

Fethiye Belediyesi Cahit Beğenç Sosyal Tesislerinde muhtarlar ve üreticilerle bir araya gelen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, üreticilerin bir araya gelerek birlik ve beraberlikle doğal afetlere karşı dimdik ayakta kalınabilineceğinin altını çizdi. Toplantıda, bölgede çok sayıda atıl tarım arazilerinin bulunduğuna dikkat çeken Saylak, “bu arazilere yatırım için gelen her üreticimize kapımız açık” dedi.

FİDELER ÜCRETSİZ

Toplantıda ilk konuşmayı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mesut Durmuş yaptı. Durmuş konuşmasında, 3 bin dekarlık bir ekili alana ulaşma hedeflerinin olduğunu kaydederek “ yaklaşık 3 milyon TL’lik bir bütçemiz var. Bütçemizin ilk dilimi geldi. Biz bu aşamada Orman Bölge Müdürlüğü ile beraber fidelerimizi üretip bahçe tesislerimize başlayacağız. Sadece adaçayı ve kekik değil değişik aromalı bitkilerin de üretimini sağlayacağız. Çiftçilerimize bu fideleri ücretsiz dağıtacağız. Bunların yetiştirilmesiyle ilgili eğitimleri ve pazarlanmasıyla ilgili yöntemleri çiftçilerimizle paylaşacağız” dedi.

HERKES PARA KAZANACAK

Tekniker Ünal Yılmaz ise “ bu projeye 2015 yılında başladık. Yine bu salonda insanlara bu projenin önemini anlattık. Bazı insanları istemeye istemeye bu işin içine soktuk fakat daha sonra ürünlerimizi aldık. Adaçayının kilosunu 14 ile 17 TL den satıyoruz. Kekiğimizi 8 TL den satıyoruz. Defne bahçelerimiz çok güzel oldu. Önümüzdeki yıllarda defnelerimiz yurt dışına ihraç edilecek. Sonbaharda başlamak üzere adaçayının alt türlerini, üst türlerini buraya koyacağız. Bunun yanında küçük salep denemelerimiz olacak. Burayı cazibe merkezi haline getireceğiz. Burada eko turizm gelişecek ve bir bitki müzesi oluşturacağız. Köyde herkes buradan para kazanacak” diye konuştu.

HAYALLER GERÇEKLEŞİYOR

Üretici Murat Ongun da “ köyümüz sonunda tıbbi aromatik bitkiler merkezi oldu. Ben bugünü, geçmişte yaptığımız çalışmaların, gelecekte yapacağımız çalışmaların 2. Aşaması olarak görüyorum. İçimde de ayrı bir mutluluk var. Yıllardır kurduğumuz hayaller gerçekleşiyor. Bundan sonra üretimi bilinçli olarak yapmak istiyoruz. Profesyonel olarak bu işi yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

BİTKİ MÜZESİ KURACAĞIZ

İncirköy Mahalle Muhtarı Orhan Orhon ise “ bu yıldan itibaren Üzümlü, Koru, Nif, Çenger, Söğütlü Kızılbel ve İncirköy Köyümüzü kapsayan bir çalışmamız var. İl ve İlçe Müdürlüğümüz tarafından yapılan tesisleşme projemiz kabul edilmiştir. Bu yıldan itibaren üretim kapasitesini arttırıp kurutma, paketleme ve diskilasyon tesisleri kurularak bitki müzesini açıp festivaller yapacağız” diyerek katkı yapanlara teşekkür etti.

İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da toplantıda yaptığı konuşmada “ bugün geldiğimiz noktada klasik yöntemlerle çiftçilerimizin ne yazık ki para kazanamadığı gerçekliği var. İnsanların doğayı katletmesi sonucu küresel iklim değişikliği söz konusu” diyerek son 4 aydır yaşanan pandemiden bahsetti. Saylak “ insanoğlu doğal afetlere karşı ancak birlik ve beraberlikle ayakta durabilir. İri olacağız, diri olacağız. Güçlerimizi birleştireceğiz. Tarımda örgütlenmemiz şart. Yeni teknolojilerle tarımı buluşturmak zorundasınız” dedi. Konuşmasının ardından Saylak, üreticilerin ve muhtarların dilek ve sıkıntılarını dinledi. Daha sonra tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirildiği ekim alanlarında incelemelerde bulundu.


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç