TARLADAN, AHIRDAN, DENİZDEN, HAVUZDAN SOFRAYA GÜVENİLİR GIDAYA

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri İlçemizde turizm sezonunun açılması ve Dünyayı saran pandemi nedeniyle denetimlerini en üst sevilere çıkardı. İlçe Müdürlüğünün Gıda Mühendisleri, Veteriner Hekimler , Su Ürünleri Mühendisleri ve Ziraat Mühendislerinden oluşan denetim ekipleri tüketicilerin“Tarladan, denizden, havuzdan, ahırdan, ağıldan çatala covid-19 güvenlik bandlı gıdaya “ sloganlarıyla yaptıkları denetimlerde tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla eğitim, kontrol ve denetim hizmetlerini hassasiyetle ve aralıksız olarak yürütülüyor.
Bu haber 2020-06-18 12:38:37 eklenmiş ve 252 kez görüntülenmiştir.

Çalışmalar hakkında edinilen bilgilere göre ;”Yıl boyu yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan İlçede bu yıl pandemi nedeniyle denetimlerinin çok yoğun olduğunu ,İlçe Müdürlüğü tarafından  riske dayalı denetim, rutin denetim, numune denetimleri, 174 Alo Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimlerine ayrıca işletmelerde halk sağlığının korunması amacıyla covid-19 salgınından korunma amaçlı eğitim ve denetimlerininde eklendiğini” dile getirdiler.

Mart ,Nisan, Mayıs aylarında su ürünleri denetçileri 121, Gıda denetçileri  950, Hayvan Sağlığı Veteriner Hekimlerimiz yaklaşık 2000 büyükbaş ve küçükbaş hayvan işletmesinde eğitim kontrol ve denetim hizmetlerini gerçekleştirildi. İl ve Ülke geneli eş zamanlı toplu denetimler de sürdürülmekte ve bütün gıda işletmecileri denetlenmektedir. İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan denetimler; yaş meyve sebzede pestisit, gıdalarda mikrobiyolojik, et ürünlerinin sağlığa uygunluğu, sahte bal, zeytinyağında karışım olup olmadığı, peynirde bitkisel yağ analizleri şeklindedir. 

Fethiye  Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü olarak sadece denetim değil aynı zamanda bu konuda eğitimlerde verildiğinden söz eden Müdürlük; " gıda güvenilirliğini sağlamaya yönelik yapılan denetimlerin yanında, gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik koşullarının geliştirilmesi ve sektör çalışanlarının bilinçlendirilmesi de sağlanmaktadır. Aynı zamanda güvenilir gıda temini ve tüketimi konusunda daha bilinçli ve sağlıklı toplum oluşturmak amacıyla tüketicilerimize eğitimler verilmektedir. Yeterli kalitede, ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın en temel hakkıdır. Bu temel hak doğrultusunda, İlçe Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza her zamankinden daha büyük bir gayret, azim ve kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç