FETHİYE’DEKİ LGS SORUNSUZ GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak Fethiye’de de yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınav sorunsuz geçti.
Bu haber 2020-06-20 16:41:53 eklenmiş ve 754 kez görüntülenmiştir.

 

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün gözetiminde 30 okulda 221 salonda gerçekleşen sınavda 3 bin 119 öğrenci ter döktü.  Öğrenciler kendi okullarında ve sınıflarında sınava alınırken öğrenciler, kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi amacıyla sabah saatlerinden itibaren sınava girecekleri binalara velileriyle geldiler.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları detaylı olarak önceden temizlendi ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.

Sınav salonlarına girişte ayak dezenfektelerinden geçen öğrenciler ve görevliler için tıbbi maske konulurken, bina ve salonların girişlerine el antiseptiği yerleştirildi. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri de oturacakları sıralara konuldu.

Öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlandı ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alındı. Polis ve bekçiler sık sık velileri ve öğrencileri sosyal mesafe konusunda uyardılar. Öğrencilerin sağlığı için velilerin, okul bahçesine girmesine izin verilmedi. Öğrenciler, maskeli şekilde okula gelirken bu maskeyi okul girişinde çıkarıp verilen maskeyi takarak ve ellerini dezenfekte edip sosyal mesafe kuralına uygun şekilde, bekletilmeden okul bina ve salonlarına alındı.

Fethiye’de bazı okullarda kimi öğrenciler sınav heyecanıyla kimlik kartını unutup ya da kent kartını alıp gelince sıkıntı yaşandı. Devreye polisler girerek bu öğrenciler için velilerini de arayıp sınav için açık tutulan Fethiye Nüfus Müdürlüğü’ne gidip yeni kimlik kartı çıkartınca öğrenciler sınava girebildi.

Öğrenciler, sınav salonlarına tıbbi maskeyle girdi. Yerlerine oturmaları ve diğer öğrencilerle aralarında sosyal mesafe sağlanmasının ardından isteyen öğrenciler maskesini çıkarabildi. Sınavda, soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullanırken birinci oturumda öğrencilere, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularından oluşan 50 soruyu yanıtlamaları için 75 dakika süre verildi. Birinci oturum saat 10.45'te sona erdi.

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, sabah erken saatlerden itibaren okullarda sınav kontrollerini yaparken Kaya, sınavın sıkıntısız geçtiğini bildirdi. Kaya “Öğrencilerimiz salonlara sorunsuz yerleştirildi. Pandemi tedbirlerini her okulda aldık. En çok tedirgin olduğumuz velilerimizin ve öğrencilerimizin kapılara yığılmaları anındaki sosyal mesafeyi koruyamama konusundaydı. Ama problem yaşamadık. Dört ayrı koldan okulları dolaştık. 30 ayrı okulda 221 salonda 3 bin 119 öğrencimiz sınava girdi. 667 öğretmenimiz sınavda görev yaptı. Sorunsuz şekilde tamamladık” ifadelerini kullandı.

 


ETİKETLER : sed medya dost gazetesi güncel haberler frt tv kanal frt fethiye muğla seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç