Taşer, “Avukatlık yasası bizzat çiğnenmiştir”

Tartışılmakta olan çoklu baro sistemine karşı çıkan Türkiye’nin değişik illerinden baro başkan ve üyelerinin yanı sıra Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun’un da aralarında bulunduğu avukatların Ankara girişinde polis tarafından durdurulması Muğla Barosu’na bağlı Fethiye Temsilciliği tarafından alkışla protesto edildi. Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer, Genel Başkan Avukat Metin Feyzioğlu’nu istifaya davet ederek, “Avukatlık yasası bizzat çiğnenmiştir” ifadelerini kullandı.
Bu haber 2020-06-22 17:27:25 eklenmiş ve 268 kez görüntülenmiştir.

 

Muğla Barosu Fethiye Temsilciliği avukatları Fethiye Adliyesi önünde bir araya gelerek, Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun’un da aralarında bulunduğu avukatların Ankara’ya yürüyüşünün, Başkent girişinde durdurulmasını basın açıklaması ile protesto etti. Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer yaptığı açıklamada, “Siyasal iktidar bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek ya da çoklu baro diye isimlendirilebilecek bir yapılanma üzerinde çalışmalar yürütmektedir. Bu yanlıştan dönülmesi amacıyla baro başkanımız Avukat Cumhur Uzun’un da aralarında bulunduğu pek çok baro başkanının 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu savunma yürüyor eylemi Ankara girişinde Polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde barikat kurularak engellenmiş, durdurulmuştur. 130 bin avukatın 83 milyon vatandaşın hakları için yürüyen baro başkanları kendi ülkelerinin başkentine girememektedirler. Bu durum Türk Hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir! Ortaya çıkan görüntüler demokrasi ve hukuk mücadelemiz için utanç kaynağıdır. Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir” dedi. 

 

TARİH ÖNÜNDE UTANACAKLAR 

Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Avukat Fatih Taşer, “Anayasamızın 25.maddesine göre herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Anayasamızın 26. maddesine göre herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Ve yine Anayasamızın 34. maddesinde de belirtildiği gibi herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Bu çerçevede Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur. Bu hakkı engelleyenler tarih önünde utanacaklardır. Bugün de dahi Baro Başkanlarının karşısında duran, hatta geçtiğimiz günlerde baro başkanlarını hedef gösteren Barolar Birliği başkanı Avukat Metin Feyzioğlu, bu utancın baş sorumlularındandır. Haklı ve onurlu yürüyüşünü tamamlayan Baro Başkanlarının Atamızın Huzuruna çıkmasına ve hatta Ankara’ya bile girmesine izin verilmezken Avukat Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’e ziyarette bulunması barikatlar ardında durdurulan Baro başkanlarının karşısında durduğunun göstergesi olup temsil ettiği makamın değerleri ile büyük bir çelişkidir. Avukat Faruk Erem’lerin, Avukat Özdemir Özok’ların ve daha birçok kıymetli başkanların başkanlık ettiği Barolar Birliği mevcut başkanı, Avukatlık yasasını bizzat çiğnemiştir” diye konuştu. 

 

BİZİ TEMSİL ETMİYOR 

Taşer, Genel Başkan Feyzioğlu’nu ismini söylemeden istifaya davet ederek, “Bizi temsil etmediğini defalarca dile getirdiğimiz birlik başkanını yeniden ve derhal istifaya davet ediyoruz. Baro Başkanlarının hak arama yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engelleyen siyasal iktidarı bu yanlışından derhal dönmeye ve hukuk devleti olmanın gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz. Mücadelemiz bağımsız savunma, bağımsız yargı içindir. Bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdüreceğiz. Barikatlar avukatları durduramaz” şeklinde konuştu. 


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç