Taşer ‘’Biz Avukatız, Hiç Kimseden Korkmuyoruz’’

Muğla Barosuna bağlı Fethiye Temsilciliği Avukatları, barolar birliği yasasında çoklu baro değişikliğine gitme kararına engel olmak için Fethiye Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı. Baro Fethiye Temsilcisi Av. Fatih Taşer, yaptığı basın açıklamasında; ‘Biz Avukatız. Hiç kimseden korkmuyoruz. Savunma susturulamaz’ ifadelerini kullandı.
Bu haber 2020-07-03 17:21:51 eklenmiş ve 721 kez görüntülenmiştir.

Bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek, çoklu baro olarak adlandırılan bir sistem getirmek için yapılan çalışmalara karşı çıkan Muğla Barosuna bağlı Fethiye Baro Temsilciliği de tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de oturma eylemi gerçekleştirdi. Fethiye Adliye binası önünde bir araya gelen avukatlar, merdivenlere oturarak yaklaşık 15 dakika eylem gerçekleştirdi. Çoklu baro sistemine geçişi önleyinceye kadar tüm avukatların nöbette olacağı öğrenilirken; oturma eylemi öncesi avukatlar, ‘Savunma susmadı, susmayacak!’ sloganı attılar. Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Fatih Taşer, yaptığı basın açıklamasında; ‘’Bir süredir baroların seçim sistemini değiştirmek, çoklu baro olarak adlandırılan bir sistem yaratmak, böylece bir ilde birden fazla baro kurulmasına yönelik çalışmalar yapıldı. Son olarak, TBMM’ne sunulan yasa teklifi ile bu çalışmalar artık yasal düzenleme haline getirilmek istenmektedir. Kurulmak istenen yeni sistem ile, baroların etnik, siyasi, mezhepsel temelli, sarı, mavi, kırmızı ve pembe renkli barolar gibi ayrı ayrı baroların kurulacak olmasının ülkemiz hukuk sistemine zarar vereceğini daha önce ifade etmiştik’’ dedi.

Taşer; ‘’Bu bağlamda aralarında Muğla Barosu’nun da bulunduğu tüm ülke baroları bu yasa teklifinin geri çekilmesi için birçok girişimde bulundu. Adalet Bakanlığı, TBMM nezdine yapılan girişimlere, ülkemizdeki hiçbir baronun talep etmemesine rağmen, 81 Baronun yasa teklifine karşı olmasına rağmen, TBMM nezdinde yasa çalışması halen devam etmektedir. Avukatların seslerini duyurmak için Ankara’ya giden ve Ankara’da bulunan Baro Başkanları ve tüm avukatların türlü engellerle karşılaştığını görmekteyiz. Yasa değişikliğinin doğrudan tarafı olan Avukatların meclis çalışmasına katılamadığını görmekteyiz. Bugün Meclisimizin önünde, Avukatların bekletilmesi bir tarihi hatadır. Yasanın doğrudan muhatabı olan avukatların dinlenmemesi vahim bir yanlıştır.

Sevgili yurttaşlar, Barolar, hukukun, insan haklarının ve vatandaşların sesidir. Yapılmak istenen değişiklikler yalnızca Barolara yönelik değildir.

Aslında esas müdahale bağımsız yargıya, hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine, bizzat adalete yöneliktir. Bizler; hukuk devletinin, bağımsız yargının ve bağımsız savunmanın savunucularıyız. Bu nedenle mücadelemiz, bağımsız savunma- bağımsız yargı içindir! Bizler, tek bir cübbe olsun istiyoruz. Bizler, tek bir baro olsun istiyoruz. Bizler, çoklu baroya hayır diyoruz. Bizler, baroların hür olmasını istiyoruz. Bizler bağımsız savunma istiyoruz. Bizler, yasa teklifinin geri çekilmesini istiyoruz. Mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdürmeye devam edeceğiz! Savunma susmayacak! Muğla Barosuna bağlı avukatlar olarak, yasa çalışmasına son verilinceye kadar başlattığımız ‘Barolara Dokunma Nöbeti için Oturma Eylemi’ ne devam ediyoruz. Ankara’da olan meslektaşlarımızın arkasındayız! Biz Avukatız. Hiç kimseden korkmuyoruz’’ diye konuştu. 

Avukatlar, basın açıklamasının ardından adliye merdivenlerinde yaklaşık 15 dakika boyunca oturarak protestolarını sürdürdü. 


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ASAYİŞ haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç