BAŞOĞLU, “140 MİLYON TL KREDİ VERDİK”

Pandemi döneminin sıkıntıları aşılmaya çalışılırken, Fethiye esnaf ve sanatkarlarına kamu bankaları ile Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin sağladığı krediler can suyu oldu. Korona virüsü salgını sürecinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Fethiye esnaf ve sanatkarları da zor günler yaşadı. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, “Bu süreçte sağladığımız kredi toplamı 140 milyon TL’ye ulaştı. Fethiye’de Halkbank ve diğer kamu bankaları da büyük destek sağladılar” ifadelerini kullandı.
Bu haber 2020-07-23 11:45:22 eklenmiş ve 559 kez görüntülenmiştir.

Pandemi döneminin yaralarını sarmaya çalışan esnaf ve sanatkarlar, devletin ve kooperatiflerin sağladığı kredilerle bu dönemi atlatmaya çalışıyor. Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, ertelenen kredi borçlarının ödenebilmesi için de yeni yapılandırmalar sağladı. Bu yapılandırmalardan yararlanmak isteyenlerin Ağustos ayı sonuna kadar müracaat etmeleri istendi. Fethiye’de esnaf ve sanatkarlara kooperatif tarafından 140 milyon TL kredi sağlanırken, yaklaşık 2 bin 500 esnaf ve sanatkara da sadece Halkbank tarafından çeşitli miktarlarda kredi verildiği ifade edildi. 


Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu yaptığı açıklamada, “Pandemi döneminde Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi zaman zaman gece saat 23.00’a kadar çalışmıştır. Bu arada devletin bize tahsis etmiş olduğu kredileri yerlerine ulaştırarak, can suyu ve destek olarak kullanmaları sağlandı. Ocak ayında dağıttığımız kredi 100 milyon TL’yken, bu dönemde 140 milyon TL’ye ulaştık. Kooperatifimize kaydı olan 750 esnaf ve sanatkarımıza, ekstradan 25’er bin TL’lik kredilerini zamanında ödedik. Halkbank Fethiye Şubesi ayrıca bize kayıtlı olmayan 800 esnafımıza kredi imkanı sağladı. Öte yandan Likya Şubemiz 800-900, Seydikemer Şubemiz de yaklaşık 600-700 kişiye kredi ödemesi yaptı. Esnafımızın büyük çoğunluğuna bu krediler ulaştırılmış oldu” ifadelerini kullandı.  


BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR 

Esnaf ve sanatkarların kooperatife olan borçlarını yapılandırabileceğini ve faiz indiriminden yararlanacağını söyleyen Başoğlu, “Temmuz ayında olmamıza rağmen turizmde beklenen hareketlilik yaşandı. Hala açılmayan otellerimiz var. Turist ve işçi servisi taşımacılığı yapan esnaflarımız da bir hareketlilik söz konusu değil. Kuaför ve berberler kısıtlı olarak hizmet veriyor. Sakal tıraşı yapamıyorlar. Krizi atlatmaya çalışacağız ama etkilerinin birkaç yıl devam edeceğini düşünüyorum. Ödeme zorluğu yaşan esnaflarımız için merkez birliğimiz gerekli girişimleri yaparak, gününde ödemelerini yapamayan arkadaşlarımız için bir yapılandırma daha çıkardı. 30 Haziran 2020’den önce borçlarını ödeyemeyenler, kooperatifimize gelip borçlarını yapılandırabiliyorlar. Bununla ilgili gerekli bilgileri görevlilerimizden edinebilirler. Burada bir faiz indirimi de var. İcrada satışı bulunanların ise satış işlemleri donduruluyor. Başvuru için son gün 30 Ağustos” dedi. 


HİBE BAĞIŞLAR YAPTIK 

Başoğlu, “Bildiğiniz gibi kooperatifimizde Nisan, Mayıs ve Haziran senetleri 3 ay ertelenmişti. Şu anda Nisan senetleri ödenmeye başlandı. Şu an ödemeler gerçekleştiriliyor. Esnaflarımız bu konuda oldukça duyarlı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kooperatif olarak imkanlarımız ölçüsünde, esnaflarımızın ödemelerinde kolaylık sağlamaya devam edeceğiz. İşyerlerini açamayan esnaflarımıza kooperatifimizin kaynaklarından hibe bağışlarda bulunduk. Bu yönde Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlıkları ile tespitlerimiz oldu” diye konuştu. 


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç