Fethiyeli Üreticiler “Şifa Bahçesi” Oluşturdu

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, alternatif ürün yetiştirmek isteyen üreticilere destek veriyor. Anavatanı Paraguay olan genellikle Çin, Hindistan ve Güney Amerika’da yetiştirilen STEVİA (şeker otu) Fethiye’de de yetiştirilmeye başlandı. Hiçbir yan etkisinin olmadığı şeker otur, bilimsel çalışma verilerine göre bilinen şekere alternatif ve şekerin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılan sağlıklı bir şeker kaynağı.
Bu haber 2020-08-13 12:35:00 eklenmiş ve 382 kez görüntülenmiştir.

Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü çiftçileri tarımsal yenilikler kapsamında alternatif ürünler konusunda yönlendirmeye ve eğitmeye devam ediyor. Fethiye’de Nesrin-Yunus Önver isimli çiftçiler Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün teknik eğitim desteği ve yönlendirmeleri ile Babataşı Mahallesinde “Şifa Bahçesi” olarak adlandıkları arazilerinde pepino, stevia, pasiflora, kudret narı, zencefil yetiştirmeye başladı.


Önver çiftçinin diğer çiftçilere örnek olacak pepino, stevia, pasiflora, kudret narı, zencefil üretimleri hakkında bilgi veren Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri; ”Tüketicilerin son yıllarda doğal besinlere olan yönelme eğilimleri ve beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler beraberinde tarımı yapılan ürün desenlerinde de değişikliklere yol açtı. İlçemiz coğrafi yapısı iklim özellikleri açısından tropikal bitkilerden tutunda tıbbi ve aromatik bitkilere kadar çok geniş bitkinin yetişmesine uygun konumdadır. Bizde Müdürlük olarak alternatif ürün arayışında olan çiftçilerimize yetiştiricilik açısından teknik  destek veriyoruz. Önder çiftçilerimizin üretimleri diğer çiftçilerimize de örnek oluyor.  Önver çiftimiz yetiştiriciliğini yaptıkları stevia ( şeker otu)  bitkilerinin ilk hasatlarını yaptı. Başarılı sonuçlar alındı. Bakanlığımızın Dijital Tarım Pazarına alıcılarıyla buluşması için kayıtlarını oluşturduk.


 Anavatanı Paraguay olan genellikle Çin, Hindistan ve Güney Amerika’da yetiştirilen STEVİA (şeker otu) Ülkemizde 5-6 yıllık bir geçmişe sahip ve şu ana kadar birkaç ilde yetiştirilmekte. Bilimsel çalışma verilerine göre bilinen şekere alternatif ve şekerin kullanıldığı tüm alanlarda kullanılan sağlıklı bir şeker kaynağı. Bilim insanlarınca yapılan araştırmalar neticesinde şimdiye kadar hiçbir yan etkisine rastlanmamış. Bilinen normal şekerden 30 kat, işlenmiş haliyle kullanıcılarına 300 kat daha şekerlilik hissi veren stevia, hiçbir kalorisi ve protein (sıfır kalori ve sıfır protein) içermemektedir. Araştırmalarda İnsan sağlığına birçok faydası olduğu tespit edilen stevia şekerini diabet (şeker) hastaları da kullanabilmekte. Nikotin isteğinin azaltmakta ve sigarayı bırakmaya yardımcı olmakta. Stevia (Şeker otu) yapay tatlandırıcıların yerine daha sağlıklı şeker kaynağı olarak tercih edilmekte. Şeker kaynağı olarak kullanım alanları çay, kahve, meyve sularından, gazlı içeceklere, çikolata, bisküvi, pasta, kek, reçel ve marmelata kadar birçok gıda ürününde kullanıldığı bilinmektedir” ifadelerine yer verdiler.


ETİKETLER : sedmedya kanalfrt frttv fethiye ölüdeniz seydikemer
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 Fethiye Dost Gazetesi ©2020. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Sayaç
click counter
Sayaç