Hidroponik Tarım Çalışmaları Başlıyor

Bodrum Belediyesi,'17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü' kapsamında hidroponik tarım çalışmalarına başladı.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Dost Gazetesi

Bodrum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından kuraklıkla mücadele ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik etmek amacıyla Front BAG Nexus Projesi kapsamında hidroponik sistem hayata geçiliyor. 2023 yılında başlayan Front BAG Nexus Projesi, iklim değişikliği ve su kaynaklarının sınırlı olması gibi zorluklarla mücadele etmeyi amaçlıyor. İleri tarım teknolojilerini teşvik eden Avrupa Birliği projesi su, enerji, gıda ve ekosistem (WEFE) kaynaklarının verimli kullanımıyla Akdeniz bölgesindeki tarım sistemlerinin sürdürülebilirliğini artırmayı hedefliyor.

Proje kapsamında, bitkilerin toprak yerine besin çözeltileri içinde yetiştirildiği, su kullanımını minimuma indirerek verimliliği artıran tarım yöntemi sağlayan hidroponik sistem kurmak için harekete geçildi. Hidroponik sistem, bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri doğrudan sağlarken su kullanımını ve atık üretimini minimize ediyor. Pilot uygulama olarak başlatılan hidroponik sistem ile su tasarrufu sağlayan teknolojileri yaygınlaştırmak, bölgedeki tarım uygulamalarının verimliliğini artırmak ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunmak hedefleniyor.
 

İHA- İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN