Stephen Mitchell MSKÜ'ye Geliyor

Dünyanın en önemli tarihçilerinden Profesör Stephen Mitchell Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine (MSKÜ) geliyor.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi -

Helenistik ve Roma Dönemi Anadolu tarihinin yaşayan en önemli yabancı uzmanı Profesör Stephen Mitchell, 21 Eylül 2023 Perşembe günü saat 14.30’da MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi D salonunda tarihseverlerle buluşacak.

Mitchell’in “Roma’dan Türk Fetihlerine Kadar Frigya Hristiyanları” kitabını da tanıtacağı seminerin dili İngilizce olacak.

Profesör Stephen Mitchell’in Helenistik döneminden Bizans dönemine kadar Küçük Asya tarihi, arkeolojisi ve epigrafyası üzerine çalışmaları bulunuyor. Lisans ve lisansüstü eğitimini Oxford’da tamamlayan önemli tarihçinin Orta Anadolu’daki Galatia bölgesinin tarihi ve arkeolojisi üzerine doktora tezi bulunuyor.

Son olarak İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesinden emekliye ayrılan Mitchell, aynı zamanda “British Academy” üyeliği ve Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü onursal sekreterliği görevlerini üstleniyor.

Türkiye’de özellikle Eskiçağ bilimcileri tarafından ilgiyle takip edilen Mitchell, 1993 yılında Helenistik dönemin başlarında Keltlerin Anadolu’ya gelişlerinden MS. 7. yüzyılda Sasani saldırılarının başlangıcına kadar olan dönemin Anadolu tarihini kaleme aldı.

Stephen Mitchell’in önemli kitapları arasında “Anatolia. Land, Men and Gods in Asia Minor” (2 cilt Oxford University Press 1993) ve MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar tarafından

Türkçe’ye kazandırılan “Geç Roma İmparatorluğu Tarihi M.S. 284-643” (Türk Tarih Kurumu, 2020) (İngilizcesi “A History of the Later Roman Empire from AD 284-641”) yer alıyor. Birinci ve ikinci baskısı Türkçe’ye kazandırılmış olan bu önemli eserin -iki yeni bölüm eklenerek kronolojik kapsamı genişletilmiş ve içerik olarak zenginleştirilmiş- üçüncü baskısı (2023), yine Rektör Prof. Dr. Turhan Kaçar’ın çevirisiyle çok yakında raflarda yerini alacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN