18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE DENİZ ZAFERİNİN 108. YILI KUTLANDI

Fethiye'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yılı çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi -

Fethiye’de gerçekleştirilen ilk tören kaymakamlık binası önü Atatürk anıtı önünde yapıldı. Törene Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Atmaca, AK Parti Fethiye İlçe Başkan Vekili Murat Koyuncu, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Koyuncu, İyi Parti Fethiye İlçe Başkanı Tolga Turgutoğulları, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, TÜRSAB Fethiye Şubesi Başkanı Özgen Uysal, daire amirleri, şehit aileleri ve gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.  
Tören Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ve Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal’ın Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Ardından şehit ve gazilerimiz için saygı duruşunda bulunulup istiklal marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal yaptı. Şehit Uzman Jandarma Yasin Ağır’ın kardeşi Hüseyin Üveys Ağır günün anlam ve önemini ifade eden “Çanakkale” isimli şiiri okudu. Gazi Metin Pehlivan’ın kızı Ada Pehlivan ise “gazilerimiz” isimli şiiri seslendirdi. 
Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“SAYGI İLE ANMAK İÇİN BURADA TOPLANMIŞ BULUNMAKTAYIZ”
Günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapan Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kıbrıs Gazisi emekli astsubay Namık Ünal “Sözlerime başlamadan önce Kahramanmaraş  ve 10 ilimizde meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyor, milletimizin ve ülkemizin başı sağ olsun diliyorum. Geçtiğimiz gün’de bir üzüntü daha yaşadık. Adıyaman ve Şanlıurfa’da bir sel felaketi yaşandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet diliyorum. Allah ülkemize felaketler yaşatmasın. Geldik günümüze 18 Mart Türk kahramanlığının muhteşem örnekleri ile şanlı zaferlerini bize öğreten, tarihimizin yazılmasında büyük emekleri bulunan, vatan savunması ve bağımsızlığımızın korunması yolunda canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi saygı ile anmak için burada toplanmış bulunmaktayız
“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”
Bu gün buraya gelen siz değerli dostlarımızın şehitlerimizin kıymetini bilen mirasçıları olarak hepinize hoş geldiniz. Türk Milletinin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Türkler bu zaman zarfında hiçbir milletin egemenliğinde kalmamışlardır. Milletimiz zaman zaman zor anlar yaşamış, düşmanların öldü dediği anda Türk Milleti mucizeler gerçekleştirerek devlet olmuşlardır. Büyük milletimizin bağrından büyük kahramanlar, çağ açıp, çağ kapatan dahiler, devlet kuran büyük insanlar çıkmıştır. Yakın tarihimizde Çanakkale destanı yazılmıştır. Düşman devletlerinin her türlü imkan ve gücüne karşı Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının etrafında yer alan Türk Milleti “Çanakkale Geçilmez” destanını yazmıştır. Çanakkale Geçilmez destanı yazılırken ülkenin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine eli silah tutan vatan evlatları görev almıştır. Bunlardan 250 bine yakını şehit olmuş, geride on binlerce gazi kalmıştır. İnanç, vatan sevgisi, dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları zamanın en güçlü ve donanımlı ordularına karşı koymada en önemli faktörler olmuştur. Bu gün bu aziz vatanda canlarından ve namuslarından emin olarak bağımsız bir hayat yaşayan bizler, tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duyguları ile dolu olmalıyız. Yeni nesilleri bu duygular ile yetiştirmeliyiz. Unutmamalıyız; Çanakkale’de 250 bin Mehmet toprak oldu, toprak bize vatan oldu
“BAŞARI VE KAHRAMANLIK İLE HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜSTÜNDEDİR”
Çanakkale’de dize gelen düşmanlar bundan akıllanmamış ve yeniden bir araya gelerek her koldan ülkemizi istilaya başlamışlardır. Buna dur diyecek yine yüce Türk Milletidir. 19 Mayıs 1919 tarihinde İstiklal meşalesini yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yakılmıştır. “Hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır, bu satıh aziz vatanın bütün topraklarıdır” diyerek nihai hedefini açıklamıştır. Son taarruza başlarken de “Ordular ilk Hedefiniz Akdeniz’dir” ileri komutu ile kesin ve net talimatını vermiş, üstün cesaret örneği göstererek zaferin işaretini belirlemiş, Türk milletine cesareti, disiplini ve dahiliğiyle yön vermiştir. Çanakkale’de, Kocatepe’de, Uşak’ta, Sivas’ta, Erzurum’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta, Şanlıurfa’da, İzmir’de topyekun bütün ülkenin her karış toprağında Şehitlerimizin alkanları vardır. Mehmetçiklerimiz son olarak da günümüzde vatanın bölünmez bütünlüğü için Güney Doğu dağlarında, Cudi’de, Dağlıca’da, kandil’de, Gabar’da, Kuzey Irak’ta, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile Suriye’de terörle mücadelede göstermiş olduğu üstün başarı ve kahramanlık ile her türlü takdirin üstündedir. 
“SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR ÖMÜR TEMENNİ EDİYOR, HEPİNİZE SAYGILAR SUNUYORUM”
Şehitliği göze alamayan milletler en mukaddes bildikleri vatan, din, namus gibi değerlerini koruma konusunda en can alıcı güçlerini kaybetmiş olurlar. Tarih geleceği tayin eder. Bu vatanı bize canlarını vererek miras bırakanlar; vatanı kazanmak için yapmış oldukları fedakarlığın aynı şekilde vatanın korunması içinde göze alınması gerektiğini anlatmaktadırlar. Şehit ve gazisine önem vermeyen toplumlar millet olma özelliğini kaybederler. Geçmişini, tarihini unutan milletler yıkılmaya, yok olmaya mahkumdurlar. Tarihimizi, dünümüzü ve şehitlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız. Burada sözlerime son verirken Başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanı koruma uğruna şehit olan Mehmetçiklerimize, tüm güvenlik güçlerimize, Polisimize ve Jandarma kuvvetlerimize, resmi kurumlarımızda görev yapan yöneticilerimize, vatan ve bayrak için hayatını kaybeden sivil vatandaşlarımıza, bugün hayatta olmayan gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnet ve şükranla yad ediyor ve şehit yakınlarımıza, gazilerimize uzun, sağlıklı ve huzurlu bir ömür temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi. Tören günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu. 


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN