Beydağı, 'Kan bağışı çok önemli'

Kan, sürekli bir ihtiyaç… Sadece 10 dakika süren bir işlemle alınan kan, hastaları hayata bağlıyor. Bağış yapmak isteyenlerin en yakın noktadaki Türk Kızılay kan merkezine gitmesi yeterli.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Volkan YENGEL

Trafik kazalarında yaralananlardan ameliyata girenlere kadar pek çok kişi acil kana ihtiyaç duyuyor. Bu da kan bağışının ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki alınan bir ünite kan üç kişiye hayat veriyor.

Sürekli bir ihtiyaç olan kan bağışı Türk Kızılay tarafından toplanıyor. Ülkenin 81 ilinde hem merkezler hem de gezici araçlarla kan bağışı alıyor. Fethiye’de görev yapan kan alma birimi doktoru Hasan Beydağı, kan vermenin önemine değinerek herkesi kan bağışı yapmaya davet etti.

Beydağı, 'Kan bağışı çok önemli'

“Kan bağışı hayat kurtarır”
Fethiye kan alma birimi doktoru Hasan Beydağı, “Kan bağışı önemli bir konu. Sağlık konusunda kan ihtiyacı olduğunda kan bağışı çok önemli. Hayat kurtarıyor. Bağış süresine gelecek olur ise, erkekler 3 kadınlar ise 4 ay ara ile kan vermek önemli. Kan, vücutta sürekli yenilenir. Kan verildiği zaman da bu duruma fayda eder. Fethiye halkı ise özel günlerde kan vermeye özen gösteriyor. Fakat bu durumu sürekli hale getirmeliyiz” dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN