Öğretim Haberleri

Öğretim Haberleri

MSKÜ’ye birincilik ödülü

MSKÜ Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı Programı Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Akman ve Dr. Bülent İbrahim Turan’ın sunduğu proje, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılı Denizci Millet Denizci Ülke Proje Yarışması’nda 1’inci oldu.

Akademisyen Günlük’ten düğünlerde farkındalık çağrısı

Muğla Üniversitesi Akademisyenlerinden Milas Meslek Yüksekokulu’nda görevle Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Günlük, toplum olarak yaptığımız çeşitli etkinliklerde pek çok kişinin bilinçsizce milli egemenlik ve bağımsızlığımızı temsil etmek için kullandığımız Türk Lirası’nın onuruna zarar geldiğini belirtti. Günlük, bahşiş ya da para çevirme geleneği kapsamında paramızın kesinlikle yere atılmaması gerektiğini bu yönde toplumsal bir farkındalık oluşturulması gerektiğini söyledi.

Muğla’da son ders zili çaldı

Türkiye'de tüm illerde olduğu gibi Muğla'da da 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın son zili çaldı. Muğla il genelinde resmi ve özel olmak üzere 850 okulda 168 bin 62 öğrenci yaz tatiline girdi. Muğla’nın Menteşe ilçesinde Dumlupınar İlkokulu’nda öğrenim gören öğrenciler karneleri Muğla Valisi İdris Akbıyık ve protokol üyelerinden aldı.

Kaymakam İsmail Hakkı Ertaş Öğrencilerle Karne Gününde Buluştu

2023-2024 eğitim öğretim yılı sonu nedeniyle Fethiye  ilçesinde karne dağıtım töreni düzenlendi. Gazi İlkokulunda düzenlenen programda Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş ve Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.

Fethiye’de Öğrenciler Karnelerini Aldı

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim okullarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci, karne alarak yaz tatiline girdi. Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Kaymakam Mustafa Karslıoğlu Ortaokulu öğrencileri de karnelerini düzenlenen törenle alarak tatile girmiş bulundular.

Başkan Akdenizli, 'Tüm Öğrencilere İyi Tatiller'

Seydikemer Belediye Başkanı Önder Akdenizli, Çaltıözü Şehit Er Ramazan Bilgiç İlköğretim Okulu öğrencilerinin karne heyecanına ortak oldu.

Muğla'da 168 bin 062 öğrenci karne alacak

2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, 14 Haziran 2024 Cuma günü sona erecek. Muğla il genelinde 850 okuldan 168 bin 062 öğrenci karne alacak.

MSKÜ'de mezuniyet sevinci

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı mezuniyet töreni Muğla Atatürk stadyumunda yapıldı. Törende 10 bin öğrenci mezun olurken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde 6 kurulduğu günden bu güne kadar mezun oyan öğrenci sayısının 124 bin 709 olduğu açıklandı.

Kumburnu Plajı’nda Temizlik Etkinliği

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Ölüdeniz İlköğretim Okulu öğrencileri ve Kumburnu Plajı personeli tarafından Ölüdeniz Kumburnu Plajı’nda kıyı temizliği yapıldı.

Büyükşehir'den YKS öğrencilerine destek

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 08 - 09 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacak Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) için öğrenciler resmi plakalı toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanacak, ayrıca sosyal yardım alan ailelerin çocukları ve ihtiyaç sahibi gençlerin 2024 yılı üniversite sınavı başvuru ücretleri de büyükşehir belediyesi tarafından karşılandı.

Muğla'da gönüllü gençler minik kalplere dokundu

Muğla'nın Ula ilçesinde, Kaymakamlık ve Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen “Merkezim Her Yerde” projesi kapsamında, gönüllü gençler Ula Ataköy İlköğretim Okulu öğrencilerinin yüzünü güldürdü.

Başkan’dan Örnek Davranış

Seydikemer Belediye Başkanı Önder Akdenizli, Zorlar Şehit Jandarma Onbaşı Hasan Küçükçoban İlköğretim Okulu’nun minik öğrencileri arasında heyecan yarattı.

Öğretmenler Muğla'da etkileşim günlerinde buluştu

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılında başlatılan Muğla Öğretmen Etkileşim Günleri’nin 9’uncusu, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay'ın katılımıyla Dalaman ilçesinde gerçekleştirildi.

Marmarisli öğrenciler ‘Muğla’nın antik incileri ‘kitabını yazdı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde eğitim gören 15 ilköğretim öğrencisi ‘Muğla’nın antik incileri ‘isimli resimli kitap yazarak imza günü düzenledi. Öğrenciler onlara önderlik eden öğretmenleri Seda Demirtürk ile birlikte hazırladıkları 56 sayfalık kitabın tanıtımını ve imza gününü Marmaris Kale Müzesi'nde gerçekleştirdi.

MSKÜ Diş Hekimliği fakültesinde ortodonti uzmanı göreve başladı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Bölümü'nü faaliyete geçirerek hasta kabulüne başladı. Dr. Öğretim Üyesi Ebru Yurdakurban, fakültenin 8. Anabilim Dalında görev yapacak olan Ortodonti Bölümü’nde hizmet vermeye başladı.

Limit Özel Öğretim Kursu ve Çocuk Kulübüyle protokol imzalandı

Fethiye Belediyesi ile Fethiye Limit Özel Öğretim Kursu ve Çocuk Kulübünü kapsayan protokol imzalandı.

MSKÜ Ortaca’da Tanıtım Fuarına Katıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca Yeni Nesil Kurs Merkezi ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 3. Geleneksel Ortaca Yükseköğretim Tanıtım Fuarına katıldı.

MSKÜ’de “Her Telden Her İlden 3” konseri düzenlendi

 MSKÜ tarafından farklı şehirlerden gelerek Muğla’da bir araya gelen solistlerin katılımlarıyla “Her Telden Her İlden 3” Konseri Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Marmarisli öğrenciler ‘orman benim ‘projesi ile buluştu

 Muğla’nın Marmaris ilçesinde Orman İşletme Müdürlüğü tarafından orman yangınlarıyla mücadele için "Orman Benim" etkinliği düzenlendi. İlköğretim okulunda ekipler tarafından getirilen simülasyon aracında ormanların güzelliğini ve faydalarını izleyen öğrenciler, oyunlar ile fidan dikmeyi de öğrendi.

Fethiye’de anaokulu öğrencileri trafik kurallarını öğrendi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Günlükbaşı İbrahim Gül Anaokulu’nun minik öğrencileri, Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında trafik kurallarını eğlenerek öğrendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden Oxford'a

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi ve Metinbilim Enstitüsü Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Gülden Yüksel, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu kapsamında İngiltere'nin Oxford Üniversitesine gitmeye hak kazandı.

Eğitim-Öğretim Çalıştayı düzenledi

ğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), eğitim-öğretim süreçlerini geliştirmek amacıyla 'Eğitim-Öğretim Çalıştayı' düzenlenirken, çalıştayda eğitim-öğretim süreçlerindeki sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı.

Gönüllü gençler okul bahçesini renklendiriyor

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Muğla Uluslararası Gençlik Merkezi'nin gönüllü gençleri, Menteşe Şehbal Baydur İlköğretim Okulu'nun duvarlarına geleneksel Türk masal kahramanlarını resmediyor.

ADD Fethiye Şubesi’nden Eğitime Destek Kermesi

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından eğitim-öğretime katkı sağlamak amacıyla gelenekselleşen kermes etkinliği bu yılda düzenlendi.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Çay, öğrenciler ile bir araya geldi

2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci ara tatili, 15 Nisan itibarıyla sona erdi. Ramazan Bayram ile birleşen 9 günlük ara tatilin ardından Muğla’da öğrenciler, okullarında ders başı yaptı. Muğla İl Millî Eğitim Müdürü Emre Çay, ilk ders gününde Menteşe Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulunda öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Muğla BİLSEM’in rekor sayıdaki projesine bölge finali daveti

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitim-öğretimini sürdüren ve aynı zamanda üstün zekalı öğrencilerin eğitim gördüğü Muğla Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), ortaokul öğrencilerinin hazırladığı 12 projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu 2204 ortaokul araştırma projelerinde ortaokul kategorisinde Ege Bölge finaline davet edildi.

Behçet Saatcı Oyunu Kullandı

Fethiye Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı, Oyunu Yunus Nadi İlköğretim Okulu’nda kullandı.

Denizanaları kanser için umut oldu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurçin Killi, son yıllarda Akdeniz ve Ege kıyılarında sayıları her geçen yıl artan denizanalarının zehrini laboratuvar ortamında izole ederek kanser hücrelerinde denediklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını açıkladı.

Denizlerde gizli tehlike, denizanası

Küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olarak Süveyş kanalından ve gemilerin balans suları gelen ve Akdeniz bölgesinde son yıllarda sıkça görülen değişik türlerdeki denizanaları ile ilgili Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurçin Killi vatandaşları denizanası temasları ile ilgili olarak uyarıda bulundu.

İnsan yaşama ömrü uzuyor, 2080 yılında 120 olarak öngörülüyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Muğla Aile Hekimleri Derneği tarafından Muğla’da düzenlenen ‘Aşı Okulu’ konferansına katılan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, yeni aşılardan Zona ve RSV aşıları hakkında bilgi verdi. Şenol, yeni aşılardan Zona aşısının küçük yaşlarda geçirilen, fakat vücutta saklı kalan hastalıkların 50-70 yaşlarında tekrar uyanmasına engel olduğunu açıkladı.