FTSO'da Sağlık Turizmi Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Faaliyetler Değerlendirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nda (FTSO) yoğun katılımla gerçekleştirilen 'Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı'nda sağlık turizminin gelişimine yönelik atılacak adımlar ile sorunlar ve çözüm önerileri kayıt altına alındı. Yurt dışından ulaşım ve kış aylarında konaklama sorunlarının ön plana çıktığı toplantıda, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, sorunların çözümü ve eksiklerin giderilmesi için ellerinden gelen tüm gayreti göstererek Fethiye'nin ve bölgenin sağlık turizmindeki potansiyelini çok daha yukarı taşımak istediklerini söyledi.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi -

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın başkanlığında 1 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı’na Fethiye Turizm Bürosu Müdürü Saffet Dündar, Fethiye Otelciler Birliği (FODER) Başkanı Bülent Uysal, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal, FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Dim, Dalaman Havalimanı YDA İş Geliştirme Direktörü Orçun Sungur, Muğla Odaları ve Borsası Akademik Danışmanı Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, Fethiye ve Marmaris’ten hastane ve diş polikliniği temsilcileri ile sağlık turizmi paydaşları katıldı.

Fethiye’nin ve bölgenin sağlık turizmi potansiyelinin arttırılmasına yönelik, FTSO öncülüğünde atılabilecek adımların konuşulduğu toplantıda sektörün karşılaştığı zorluklar ve çözüm önerileri hakkında değerlendirmeler yapıldı. Sektör temsilcileri yurt dışından uçak seferlerinin yetersiz olması nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, hastalarını çoğunlukla Antalya Havalimanı’nda karşılamak zorunda kaldıklarını, transfer girdileri nedeniyle Antalya ile rekabet etmenin çok zorlaştığını söyledi. Kış aylarında açık otel sayılarının çok sınırlandığının altını çizen sektör paydaşları, konaklama seçeneklerinin arttırılmasının sağlık turizmine doğrudan olumlu katkı yapacağı görüşünde birleşti.

Toplantıda Fethiye’de sağlık turizmine yönelik yurt dışı tanıtımlarının da önemine değinildi. Tüm sağlık kurumlarını ve işletmeleri kapsayacak internet merkezli bir portalın Fethiye’nin bu alandaki gelişimine önemli katkılar vereceği belirtildi. 

Türkiye’de uygulanan yanlış bir tedavinin yurtdışında büyük ses getirdiğini ve adeta karalama kampanyasına dönüştüğünü anlatan sektör temsilcileri, bu konuda yürütülecek dezenformasyon çalışmalarının sağlık turizminin geleceği açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Fethiye’de sağlık turizmine yönelik konaklama ve rehabilitasyon merkezi kurulmasının da istişare edildiği toplantıda paydaşlardan gelen sorun ve çözüm önerileri tek tek not alındı.

Başkan Çıralı, “Potansiyelimizi çok daha yukarı taşıyacağız.”

Toplantıyı değerlendiren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Fethiye’de sağlık turizminin gelişimi ve doğru kurgulanması için başlattığımız çalışmalar kapsamında, bugün 2’nci toplantımızı gerçekleştirdik. Öncelikle tüm sektör paydaşlarının bir araya gelmesini, Odamız öncülüğünde üst akıl olarak sorunların çözümüne ve eksiklerin giderilmesine katkı sunmasını, çok değerli bir girişim olarak görüyoruz. Bu nedenle toplantımıza katılan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Sektör temsilcilerinin geçen toplantıda dile getirdiği eksiklere ilişkin konuların muhatapları da toplantımıza gelerek bizlerle birlikte oldu. Sorunların çözümü eksiklerin giderilmesi konusunda elimizden gelen gayreti göstererek Fethiyemizin ve bölgemizin sağlık turizmindeki potansiyelini çok daha yukarlara taşımak istiyoruz.” dedi.    
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN