MUĞLA APİTERAPİK ARICILIK ÜRÜNLERİ İŞLEME VE AR-GE, İNOVASYON MERKEZİ ŞİRKETİ KURULDU

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın (FTSO) ortağı olduğu 'Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme ve Ar-Ge, İnovasyon Merkezi- Apimuğla ' şirketi Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın da katıldığı törenle kuruldu. 

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Meral Dal

Muğla’da düzenlenen imza törenine katılan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı projenin tüm Muğla’ya hayırlı olmasını dileyerek projenin gerçekleşmesinde katkı sunan paydaşlara teşekkür etti.
Muğla Teknopark’ta 10 Ocak 2023 tarihinde düzenlenen imza törenine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk ile Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Muğla Vakfı, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) yetkilileri katıldı.
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, amacı ve kapsamıyla son derece yararlı projenin ilin geleceğine inşa edeceklerini söyledi. Muğla için büyük öneme sahip arıcılık ve çam balında Muğla’ya nasıl katma değer sağlanabilir sorusundan yola çıkılarak 2019 yılında çalışma başlattıklarını anlayan Başkan Karakuş, “Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme ve Ar-Ge İnovasyon Merkezi projemize Muğla’ya gönül veren 10 proje ortağımız ve 7 iştirakçimiz sahip çıktı.  11 milyon 327 bin 500 TL bütçeli projemiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 2021 yılı güdümlü proje çağrısından 8 milyon 50 bin TL destek almaya hak kazandı. Bu destek miktarı proje bütçemizin yaklaşık yüzde 70’lik kısmını karşılamaktadır. 2022 Aralık ayı içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile proje hakkında bilgilendirme amaçlı bir görüşme gerçekleştirdik. Şirketin misyonu Türkiye’de önemli bir yeri olan bal ve apiterapik ürünlerin, yapılacak Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla katma değerini arttırmak, bir marka değeri oluşturmak, ulusal ve uluslararası platformda görünürlüğü sağlamaktır. Proje kapsamında kurulacak bu tesisin bölgede bal ve apiterapik ürün üreten işletmelerimize markalaşma konusunda rol model olmasını beklemekteyiz. Bugüne kadar geldiğimiz süreçte Tarım İl Müdürlüğümüz ve MAYBİR işbirliğinde arıcılarımıza eğitimler verdik. İlimiz için yaptığımız bu kıymetli çalışmaların ham maddesi için vazgeçilmez olan ve ekosistem içerisinde büyük önem teşkil eden arıların korunması, arıcılık ürünlerinin değerinin artması ve ilimiz arıcılık, bal ve apiterapik ürünlerinin marka değerinin artması amacıyla MUTSO ve şirket olarak üzerimize düşen tüm çalışmalara destek olmaktan onur duymaktayız.” diye konuştu.
Törende konuşma yapan Muğla Valisi Orhan Tavlı projenin Muğla'ya hayırlı olmasını dileyerek, Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme ve Ar-Ge İnovasyon Merkezi- Apimuğla’nın kurulmasında emeği geçen tüm paydaş ve çalışanlara teşekkür etti.
Konuşmaların ardından 10 proje ortağı imza atarak Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme ve Ar-Ge İnovasyon Merkezi- Apimuğla şirketinin kuruluşu gerçekleştirildi.
Tören sonrasında TEKNOPARK bünyesinde proje kapsamında kurulan Apimuğla Ar-Ge ve İnovasyon Merkezi ziyaret edilerek Proje Teknik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Emin Duru tarafından çalışma sistemi hakkında heyete bilgi verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN