SOKAK HAYVANLARI ADINA SERGİ

Fethiye'nin tanınmış yerel sanatçılarından Serap Şenel'in 'Mandala ve Taş Boyama' sergisi, Aziz Çetinkaya özel sanat galerisinde törenle açıldı.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi -

Birbirinden güzel eserlerin sergilendiği “Mandala ve Taş Boyama” sergisi açıldı. Sergi hakkında bilgi veren Mandala sanatçısı Serap Şenel, “Adım Serap Şenel, emekli kimyagerim. Fethiye' de uzun yıllar serbest ticaretle uğraştım. 10 yıldır mandala çalışmaları yapıyorum. Bu sanata gönlümü verdim çünkü ailece doğa ve hayvan severiz. Onların masraflarını karşılamakta zorlanıyoruz. Bu sergiyi de o amaçla açtık. İlk iki sergimi de onların yararına açmıştım. Tüm Fethiye halkına, hayvan severlere buradan selam olsun diyorum” dedi.
“MANDALA SANATININ TARİHİ 40 BİN YIL ÖNCESİNE KADAR UZANIYOR”
Konuşmasına devam eden Şenel, “Mandala sanatının tarihi 40 bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Özellikle Uzak Doğu, Tibet ve Hindistan'da bulunan bazı mağaralarda bu şekiller kullanılmış. Arkeologlar bu şekiller üzerinde çalışmışlar ve araştırmalar sonucunda, tanrıyla bütünleşmenin, kişisel ve enerjisel olarak yükselmenin yollarını bu şekilde bulduklarını düşünmüşler. Bu sanat giderek yaygınlaşmış. Henüz ülkemizde çok yaygın olmasa da bu sanatla uğraşan belirli sanatçı arkadaşlarımız var ve giderek çoğalıyor. Mandalının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yaşadığımız her şeyde de mandala şeklini görebiliriz. Özellikle insanın gözü, bir portakalı kestiğinizde onun kesiti, bir karnabahar ve birçok şey. Mandala şekli içerir. Birçok sebzede, meyvede, bitkide bu şekilleri görebiliriz. Ben de naçizane olarak bu şekilleri tuval üzerine döküyorum. Hepsi kendi yaratımım. Merkezden başlayarak, akışa bırakarak spontane gelişen bir eser çıkıyor ortaya. Bu eserlerinin hepsinin uygun yerlere gitmesini ben de çok arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN