Karaçulha Mustafa Kiremitli 2.Yağlı Güreşleri İlgi Odağı Oldu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Karaçulha Mahallesi'nde düzenlenen 2. Mustafa Kiremitli Yağlı güreşleri güreş severlerin ilgi odağı oldu.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Volkan YENGEL

Binlerce güreş tutkununun bir araya gelerek coşkuyla takip ettiği muhteşem güreş etkinliği, Fethiye’de kültürel ve spor geleneğinin önemli bir parçası haline geldi. Fethiye Belediyesi tarafından düzenlenen bölgenin geleneksel "2. Mustafa Kiremitli Yağlı Güreşleri"  Karaçulha Futbol Sahası'nda gerçekti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca açıklamalarda bulundu.
Geçtiğimiz yıl Dünya şampiyonu Ramazan Çatal adına başlatılan güreşler bu yıl da Mustafa Kiremitli adına düzenlendi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca açıklamalarda bulundu.

“TÜRK MİLLETİNİN KÖKLERİNDEN GELEN ÖNEMLİ BİR GELENEĞİ: YAĞLI GÜREŞLER”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı açıklamada, “Türk milletin köklerinden gelen önemli bir geleneği var bu da yağlı güreşler. Yağlı güreşler Türk milletinin Fethi kültüründen gelir özellikle Anadolu’ya geldikten sonra Orta Asya’dan Türkmenistan’dan getirdikleri geleneği atalarımız devam ettirmişler. Hatta Rumeli’ye geçerken Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa Rumeli’yi fetheden şehzadedir ve ordu komutanıdır. Onun zamanında Kırkpınar’da başlayan 625 yıllık geçmişi olan bir güreş kültürümüz daha var. Anadolu’nun her köşesinde Perşembe Yaylası’ndan tutun Antalya’ya, Muğla’ya, Çanakkale’ye, Rumeli’ye Karadeniz’e kadar her tarafta güreş kültürümüz oturmuş durumdadır. Bu bizim kültürümüzün çok önemli bir parçasıdır. Bu Kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Bunun için bugün Fethiye’de bu işe gönül vermiş çok değerli bir başkanımız var kendisi geçen yıl başlattığı güreşleri gördüğünüz gibi büyük şenlik havasında çok bir organizasyonla devam ettiriyor. Burada yapılan çalışma çok önemli bir çalışma her şeyi ile gördüğünüz gibi er meydanından, tribünlere kadar gölgeliklerine, hakem ekibine kadar her şeyi ile dört dörtlük bir organizasyon yapılmış. Kendilerini kutluyorum. Destek veren bütün sponsorlarımıza, hayırseverlerimizi, gönüllülerimizi, pehlivanlarımızı da kutluyorum. Bizde bu tür organizasyonlara destek vermeye devam edeceğiz.Benim tek dileğim Türk milleti köklerinden kopmasın bütün bu geleneklerin Anadolu her bir köşesinde sürdürülsün bunun içinde elimizden her geleni her zaman yapmaya hazırız.Ben tekrar bütün bu organizasyonu yapan arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi.

“HİÇBİR ŞEYDEN KAÇINMADIK”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Burada ekibimizle birlikte bölgemize destek veren tüm gönüllü ve hayırseverlerimizle beraber 1 buçuk aydır bu güreşlere hazırlanıyoruz. Ülkemizdeki bütün başpehlivanları davet ettik. Başpehlivanların yanında baş altı orta boy bine yakın sporcu ile Karaçulha Er Meydanındayız. Şu ana kadar her şey istediğimiz şekilde stabil ilerliyor. Bizden desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras da burada. Desteğini bizden esirgemedi. Sizlerin huzurunda değerli başkanıma ayrıca çok teşekkür ediyorum. Sayın başkanımız bir tek güreşler ile ilgili değil, Fethiye’mizde yapılan diğer organizasyonlarda da desteğini veriyor. Geçenlerde Kuzu Göbeği Festivalimizde de büyük bir desteği var. Onlarla birlikte uyumlu bir şekilde organizasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yeni seçildik, önümüzdeki günlerde de Fethiye’mizin sorunlarını başkanımızla beraber el ele kendi projelerimizle de değerlendirerek hayata geçireceğiz. Önemli olan burada benim için yenen veya yenilen değil arkadaşlar. Ata sporuna destek veren birbirinden değerli güreşçilerimiz burada. Onlar bu ülkede kolay yetişmiyor. Bu yüzden tüm seyircilerimize de sükunete davet ediyorum. Biliyorsunuz güreşlerimiz çok hararetli geçiyor. Geçen yılda küçük bir tatsızlık yaşadık. Bunun tekrar yaşanmaması için değerli güreşçilerimiz de burada. Güreşler başlamadan önce bir konuşma yaptım. Seyircilerimiz de burada, lütfen herkes sakin olsun. Burada çok güzel bir organizasyon icara ediyoruz. Sonu da güzel olsun. Fethiye’ye güreşlere gelen tüm dostlarımızın güzel anılarla ayrılmasını istiyorum. Bütün çabamız o yöndedir. Tüm güreş severlerimize iyi seyirler diliyorum" ifadelerini kullandı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN