BABADAĞ'DAN YAMAÇ PARAŞÜTÜYLE UÇANLARIN SAYISI 2022 YILINDA ARTTI 

Yamaç paraşütü denince ilk akla gelen adres olan Babadağ, rekora doymuyor. 2021 yılında 167 bin 3 uçuşla tüm zamanların rekorunun kırıldığı Babadağ, 2022 yılında yüzde 19 artışla yeni bir rekora daha ev sahipliği yaptı.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Dudu Hanım Canğara

Yamaç paraşütü sporcularının buluşma noktası Babadağ’dan 2022 yılında toplam 198 bin 724 kişi eşsiz Ölüdeniz manzarası eşliğinde uçarak, Belcekız Plajına indi. 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı, FTSO iştiraki Fethiye Güç Birliği Şirketi Müdürler Kurulu Başkanı Osman Çıralı, 2022 yılında Babadağ’dan gerçekleştirilen uçuş rakamlarını paylaştı. Babadağ’da ve yamaç paraşütüne olan ilginin her geçen yıl daha da arttığına dikkati çeken Osman Çıralı, 2022 yılında 116 bin 755’i tandem (ikili), 74 bin 319’u single (tekli), 7 bin 650’i de festival kapsamında olmak üzere toplam 198 bin 724 kişinin Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçtuğunu açıkladı. Babadağ’da her yıl yeni bir rekor kırıldığını kaydeden Çıralı, “2019 yılında 166 bin 813 uçuş rekor olarak kayıtlara geçmişti. 2020 yılında pandeminin etkisiyle bu rakam 74 bin 247’ye düştü. 2021 yılında toplam 167 bin 3 kişi, Babadağ’dan yamaç paraşütüyle uçmuştu. 2022 yılında ise 31 Aralık tarihi itibarıyla 116 bin 755 tandem, 74 bin 319 single, 7 bin 650 de festival kapsamında olmak üzere toplam 198 bin 724 uçuşla yeni bir rekora imza atıldı. Babadağ’da rekor üstüne rekor kırılıyor. Geçen yıla oranla yüzde 19 artışla bu yeni rekorda emeği olan başta yamaç paraşütü pilotlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. 
2022 yılında iki festivalin düzenlendiği Babadağ’da, rakamlar tekli ve festival uçuşlarında ciddi bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu da Babadağ’ın dünyanın dört bir tarafından gelen misafirlerimizin tandem uçuşlarının yanı sıra, dünyaca ünlü profesyonel yamaç paraşütü sporcusunun buluşma noktası olduğunu gösteriyor.” diye konuştu 

BAŞKAN ÇIRALI: “REKOR KADAR UÇUŞ GÜVENLİĞİ DE ÖNEMLİ”
Babadağ Teleferik Projesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte uçuş sayılarının hızla artmasının, bölgeye yapılan en önemli yatırımın getirisi olduğunu belirten Başkan Çıralı, şunları söyledi:
“Odamızın yatırımı olan teleferik ile birlikte Babadağ bölgemizin yeni cazibe merkezi oldu. Yamaç paraşütü denince artık sadece ulusal değil uluslararası alanda da Babadağ ilk akla gelen merkezler arasında yer alıyor. Eşsiz Ölüdeniz manzarası eşliğinde yamaç paraşütü yapmak için misafirlerimiz dünyanın öbür uçundan geliyor. Onların güvenliği bize emanet. FTSO ve Fethiye Güç Birliği Şirketi olarak Babadağ’ı dünyanın en güvenli yamaç paraşütü merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Uçuşların ehil pilotlar tarafından yapılması en önemli hedefimiz. Bu konudaki çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. 
Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında Babadağ’da yeni bir rekora imza atılacağına inanıyorum. Sezonun başlamasıyla birlikte tüm misafirlerimizi, dünyaca ünlü Ölüdeniz manzarasının tadını doya doya çıkaracakları Babadağımıza davet ediyorum.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN