Muğla Gökova Roket Takımı Teknofest finallerinde yarışıyor

Ankara'da düzenlenen TEKNOFEST Girişim Yarışması'nda 'Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri' kategorisinde Gökova Roket takımı finalist olarak Muğla'yı temsil ediyor.

PAYLAŞ
Dost Gazetesi - Dost Gazetesi

Ankara Etimesgut Havalimanı’nda 30 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen TEKNOFEST 2023’te, finalist olarak yarışacak olan Gökova Roket Takımı ‘Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri’ kategorisinde, final sunumlarını başarıyla gerçekleştirdi. Öğrencilerin yaptığı sunum büyük beğeni topladı.

10 farklı kategoride düzenlenen TEKNOFEST Girişim Yarışması’na 2 bin 419 takım ve 8 bin 945 yarışmacı başvurusu; Deneyap Kart Robolig Yarışması'na ise Bin 276 takım ve 5 bin 404 yarışmacı başvurusu alındı.

Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesini daha da ileriye taşıma hedefi ile yüzlerce gencin yarıştığı TEKNOFEST Ankara 2023’te, Ön Kuluçka başvurusu kabul gören Gökova Roket Takımı, ‘Uzay, Havacılık ve Savunma Teknolojileri’ kategorisinde 15 takım arasına girmeyi başardı.

Finallerde en iyi performans sergileyen en iyi 3 takıma 75 bin TL ödül verilecek. Ayrıca yarışmayı kazanan takımlar, yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getiren Take Off İstanbul’a gitmeye hak kazanacak.

Gökova roket takımı
2008 yılında Gökova Adile Mermerci MTAL bünyesinde Havacılık Kulübü olarak kurulan Gökova Roket Takımı, 15 yıldır birçok etkinlikte yer alıyor. Her sene farklı dereceler elde eden Gökova Roket Takımı, 2018 yılında TEKNOFEST Roket Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı.

TEKNOFEST Girişim Yarışması’nda yer alan ekipte, Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra Muğla 75. Yıl Fen Lisesinden mezun olarak bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliğini kazanan bir öğrenci de bulunuyor. Ekipte roket motoru hesaplamalarına yardımcı olmak üzere Tarsus Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden de bir üye yer alıyor.

Takımın Girişim Proje Ekibi; model roketçiliği çocuklarla tanıştırmak ve ürünler üretip eğitimler vermek üzere yarışmalar düzenlemektir. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu (THSF) arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde, yapılan bu çalışmaları yaygınlaştırmayı hedefliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN